Влада Львова «сприяє» культурним ініціативам нулями у бюджеті Друк

  Містоформуюче культурне середовище Львова, поставлене перед фактом бюджету 2012 року на галузь культури, затвердженого без попереднього аналізу і консультацій, звинуватило владу у непрозорості.

 

 

Про це йшлося сьогодні, 24 січня, на прес-конференції, ініційованій мистецькою радою «Діалог» та керівниками найактивніших громадських організацій, що прислужилися розвитку культурних середовищ Львова.

На правах модератора прес-конференції, яка форматом більше відповідала «круглому столу», засновник ГО «Музей Ідей» Олесь Дзиндра проаналізував тенденції фінансування незалежних культурних інституцій, які своїми проектами визначають обличчя міста, і дійшов невтішного висновку, що зменшення видатків на культуру в шість разів кардинально перекреслить позитивні напрацювання третього сектору упродовж останніх 6 років.

«Таке враження, що нас обікрали, не розподіливши коштів на культуру. Це не бюджет, а планована корупційна схема, коли маємо три нулі на культуру, за яку, на відміну від спорту, котрому з голосу до нуля додали хоча б 700 тис. грн, ніхто не заступився. Це тенденція, яка завтра стане закономірністю. У рік чемпіонату Європи з футболу прямі й опосередковані прибутки від його проведення поділять, оминаючи культуру, хіба що концерти «Дік Арту» заповнять всю програму до «Євро-2012». Тобто поділять, «кому треба». А пригадайте: у 2009 дві третини, тобто 60 відсотків бюджету культури скеровували на громадські організації, і тільки третина йшла на управління. Тепер без дофінансування можуть зникнути 16 цінних ініціатив, включно з театральним фестивалем «Драбина», оскільки на конкурс соціально-культурних проектів вділили всього 700 тис. грн. Зараз ми повинні вирішити, чи дозволимо владі у ручному режимі у вересні поділити зароблене на «Євро-2012», як в Донецьку, чи залишимося Львовом?», – сказав Олесь Дзиндра.

Голова правління мистецької ради «Діалог» Зиновій Мазурик пояснив, що прес-конференція є гострою реакцією на те, що вже відбулося. «Поки не пізно, це треба разом виправляти. Цьогорічний бюджет є загрозливим для громадських організацій. Такі цифри планують, щоб керувати у ручному режимі. Громада має брати участь у дискусіях щодо розподілення бюджету. Навіть Міністерство культури формує при собі громадську раду. У Львові такої нема. На тих 700 тис. грн, що їх передбачили на конкурс соціально-культурних проектів, хіба що один проект можна зреалізувати. Не варто владі прикриватися кризою. Бо у час кризи Європа чинить інакше: вона демонструє політичне рішення, яким залишає пріоритет за культурою, бо та формує бачення світу!».

На ці заклики представники влади, а саме голова депутатської комісії культури Ярослав Музичко та начальник управління культури Андрій Вороновський, відповіли, що вся оприлюднена інформація є неправдивою, а звинувачення у корупції – безпідставні. Вони застерегли, що слід коректніше підходити до інтерпретації цифр, оскільки видатки на галузь культури зросли й у ній не допущено скорочення штату. Пасаж Ярослава Музичка про пріоритетну підтримку дитячих колективів викликав сміх у залі. А вказані зрослі показники видатків Олесь Дзиндра прокоментував, як збільшення розрахунків за російський газ, яким опалюють бібліотеки і музичні школи, куди не хочуть ходити діти!

«Дивно, що влада все списує на кризу. У місті якось не помітно тої кризи. До речі, колись кнайпи, які працювали за північ, платили додатковий податок, і він ішов на безробітних. Може, це відродити, скерувавши прибуток на підтримку культури з продукту, яким живиться туристична інфраструктура?», – запропонував Зиновій Мазурик.

«Цей бюджет важливий для всього Львова. Ми повинні перемінити цю тенденцію зневажливого ставлення до культури. Влада намагається виправдовуватися, декларує, що разом із нами стурбована, але насправді протиставляється. Цифри, які озвучив Олесь Дзиндра, шокують, бюджет треба переглянути. Якщо влада каже, що може організувати не грошову допомогу, то нехай вона, а не ми у ролі прохачів, домовиться про те, щоб ресторани годували, а готелі поселяли учасників наших культурних проектів. Справді, зараз Європа збільшує підтримку культури. Наприклад, Ляйпціг, куди ми запрошені від України, допомагає книжковій виставці тим, що підтримує, передбачаючи відвідання дітей та студентів 3 тисяч її заходів за 3 дні!», – поділилася досвідом «Форуму видавців» Олександра Коваль.

На різку фразу Ярослава Музичка: «Диктату і тиску ми не допустимо! Ми діємо в рамках чинного законодавства. Коли вам не подобається це законодавство, то робіть революцію!» Олесь Дзиндра запевнив: «Ми вимагаємо тільки діалогу. Якщо ж не будемо почуті, то знайдемо адекватні важелі впливу!».

Джерело http://zik.ua

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST