На відстані серця Друк
Наше суспільство та влада нарешті почали зауважувати неповносправних людей. Це видно хоча б по тому, що організації, які займаються допомогою людям з особливими потребами, мають змогу взагалі існувати. Однією із таких світових спільнот є організація "Лярш – Ковчег", керівником якої в Україні і зокрема у Львові є Зеновія Кушпета.
emaus.jpgНаше суспільство та влада нарешті почали зауважувати неповносправних людей. Це видно хоча б по тому, що організації, які займаються допомогою людям з особливими потребами, мають змогу взагалі існувати. Однією із таких світових спільнот є організація "Лярш – Ковчег", керівником якої в Україні і зокрема у Львові є Зеновія Кушпета. Діяльність цієї організації влада відзначила дипломом-подякою міського голови під час урочистої сесії Львівської міської ради, у День міста, 3 травня.

"Лярш – Ковчег" - це міжнародний рух християнських спільнот, які об’єднують розумово неповносправних осіб і тих, які бажають розділити з ними своє життя. Лише у березні 2007 року Адміністративна Рада Міжнародної Федерації "Лярш" на своїй черговій зустрічі в м. Моубіл (США), затвердила цей проект в Україні. Першими кроками до її створення стало започаткування міжнародного християнського руху спільнот "Віра і Світло", який об’єднав розумово неповносправних осіб, їхніх батьків та молодь-асистентів, а пізніше - центру духовної підтримки осіб з особливими потребами "ЕМАУС". Поява майстерень, де неповносправні разом з асистентами виготовляють різноманітні вироби (свічки, ткані торбинки, ікони, речі з дерева, бісеру, глини) стала основою заснування проекту "Лярш – Ковчег" в Україні. Зараз у Львові планується зведення першого будиночку, в якому разом з молоддю-асистентами проживатимуть особи розумово неповносправні, що залишились без опіки На сьогодні існує130 таких спільнот у 34 країнах світу.

Всі ці організації час від часу видають невеликі вісники та брошурки, де описують та ілюструють свою діяльність. Це робиться для того, щоб суспільство насамперед не забувало про цих людей і при бажанні долучалося до спілкування з ними.

Зеновія Кушпета, керівник громадської організації "Лярш – Ковчег": "Коли я шістнадцять років тому приїхала до Львова з Канади, де народилась та жила до того, то побачила, що тут суспільство зовсім не готове до започаткування проекту "Лярш – Ковчег". Це було пов’язане насамперед з тим, що на розумово неповносправних осіб суспільство не зважало, та й самі родини, які зіштовхнулися із такою проблемою намагалися заховати її від світу. І лише тепер, коли ми пройшли довгий шлях до своєї мети, вдалось втілити проект в життя. Тішить і те, що ми не залишились без уваги міської влади.

Як на мене, такі люди змінюють наші серця. Вони не вміють одягати маски та будувати мури неприступності навколо себе, а є відкритими та вміють любити. Необхідно переконати суспільство, що неповносправні люди є невід’ємною і дуже потрібною його частиною. Можу сказати, що ми навіть більше потребуємо їхньої допомоги, ніж вони нашої, тільки не фізичної чи розумової, а на рівні серця."

ДОВІДКА

"ВІРА І СВІТЛО" - це міжнародний християнський рух спільнот, який об’єднує осіб неповносправних, їхніх батьків та молодь-приятелів. Цей рух зародився під час міжнародної прощі до Люрду, яку організували у 1971 році Жан Ваньє та Марі-Елен Матьє у Франції. У цій прощі брали участь особи неповносправні з різних країн світу, їхні батьки та молодь.

На сьогодні є понад 14 тисяч спільнот "Віри і Світла" у більш ніж 80 країнах світу. В Україні перша спільнота утворилася у 1992 році у Львові. Зараз існує вже 24 спільноти, а саме у Києві, Львові, Жовкві, Тернополі, Тячеві, Хусті, Ужгороді, Кам’янці-Подільському, Трускавці, Стрию, Житомирі.

"ЕМАУС" - центр духовної підтримки осіб з особливими потребами, який було зановано у 2001 році при Українському Католицькому Університеті. Цей центр також сприяє діяльності руху "Віри і Світла", підтримує денні програми для розумово неповносправних осіб.

Зореслава Кадикало для ngo.lviv.ua
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST