Звіт про діяльність Громадського форуму Львова за 2007 р Друк

У 2007 році ГФЛ змінив тактику своїх дій.

Від публічної сфери діяльності, гучних протестних акцій акцент змістили до більш дієвих засобів правового впливу на владу – звернення до суду, у прокуратуру, участь у робочих зустрічах, депутатських комісіях, офіційні запити, листування тощо.

У 2007 році ГФЛ змінив тактику своїх дій.

Від публічної сфери діяльності, гучних протестних акцій акцент змістили до більш дієвих засобів правового впливу на владу – звернення до суду, у прокуратуру, участь у робочих зустрічах, депутатських комісіях, офіційні запити, листування тощо.

За рік, що минув, Форум структурувався, систематизував свою діяльність, відпрацював механізми реалізації ініціатив, відзначився ефективністю та послідовністю дій, результативністю і доведенням справи до кінця.

Форум працював та досяг успіху в таких напрямах:

Порушення прав мешканців у житлово-комунальній сфері

§ Запровадження типових договорів на послуги у Львові. Ініціатива Олега Мацеха. ГФЛ через суд змусив мерію запровадити типові договори між мешканцями й комунальними підприємствами. Запровадження договору дає змогу споживачам відстежити якість та обсяг комунальної послуги, визначити відповідальність виконавця, захистити свої права у випадку неякісного надання чи ненадання послуги й відшкодувати збитки в разі заподіяння шкоди. Мерія зволікає з впровадженням договорів, хоча була зобов’язана зробити це до кінця року.

§ Визначення виконавця комунальних послуг. Ініціатива Люби Качмар. Форум шляхом участі в семи судових процесах зобов’язав Львівську міську раду визначити виконавця комунальних послуг, що стало поштовхом до ухвалення виконкомом ЛМР рішення №365, згідно з яким мешканці житлових будинків із приватною формою власності можуть самостійно визначати виконавця послуг. Раніше, за відсутності такого рішення, мерія змушувала голів житлово-будівельних кооперативів та об’єднань співвласників будинків збирати кошти за надані комунальниками послуги. Причому тиск на мешканців здійснювали за участі прокуратури й міліції. Для захисту прав ГФЛ надав необхідну інформацію головам та членам правлінь ЖБК та ОСББ, для чого надіслав їм усім 450 листів. Ініціатива завершилася успіхом.

Порушення прав мешканців у тарифній політиці

§ Визнання незаконним тарифу 1.57 грн./м3, що був чинним у Львові в період 2004-2005 рр. Ініціатива Теодора Дяківа. Рішенням Вищого адміністративного суду України наприкінці минулого року підтверджено, що рішення виконкому ЛМР №288, яким встановили тариф 1,57 грн./м3 води, є незаконним і його скасовано остаточно й безповоротно. Повною перемогою Форуму завершилося тривале протистояння з виконавчим комітетом міста. Внаслідок невизнання судових рішень влада заборгувала львів’янам десятки мільйонів гривень. Форум разом із юридичною фірмою “Козаков і партнери” скерував пакет документів до Європейського суду з вимогою виконання судових рішень та відшкодування львів’янам заборгованих коштів.

§ Визнання незаконним нового тарифу 2,59 грн./м3. Ініціатива Сергія Компанійця. Форум виступив проти затвердження нових незаконних тарифів на воду в розмірі 2.59 грн. за м3 води. ГФЛ вказав конкретні порушення під час формування нового тарифу. Подано позов до суду. Розвиток ініціативи триває.

§ Боротьба із застосуванням двоставкового тарифу. Ініціатива Сергія Компанійця. Незважаючи на скасування двоставкового тарифу на послуги з теплопостачання ухвалою міської ради позаминулого року, двоставковий тариф у Львові мерія надалі застосовує, що породжує безліч зловживань та маніпуляцій під час нарахувань. Двоставковий тариф є непрозорим та незрозумілим для споживача. Подано позов до суду. Боротьба триває.

Захист приватної власності мешканців

§ Захист права власності мешканців на нежитлові приміщення в їхніх будинках (підвали, горища і т.д.). Ініціатива Теодора Дяківа. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 2 березня 2004 року “допоміжні приміщення передають безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків“. Причому підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує створення ОСББ чи вступу до нього. Проте мерія не зважає на цю вимогу закону й позбавляє мешканців джерела утримання та ремонту відповідних будинків. ГФЛ активно протидіє незаконному вилученню депутатами ЛМР та міським головою нежитлових приміщень, юридичними власниками яких є мешканці відповідних будинків. Реалізація ініціативи триває.

Захист прав мешканців житлово-будівельних кооперативів

§ Визнання неправомірними вимог “Львівводоканалу” та “Львівтеплоенерго” до правлінь ЖБК-152 та ЖБК-63. Ініціатива Любові Качмар та Романа Панчишина. Господарський суд Львівської області визнав неправомірними вимоги комунальних підприємств до правлінь кооперативів виконувати невластиві їм функції виконавця послуг. Суд відхилив вимоги “Львівтеплоенерго” заплатити борг за спожите мешканцями кооперативу тепло на суму 120 тис. грн. і постановив, що правління ЖБК не зобов’язане збирати кошти за надані послуги, ці функції повинні виконувати комунальні підприємства (виробники послуг або ЖЕКи). Ініціатива завершилася успіхом.

Захист історико-архітектурної спадщини міста

§ Соціологічні дослідження щодо цінності історико-архітектурної спадщини Львова для його мешканців. Ініціатива Ігоря Маркова. За результатами дослідження ГФЛ оприлюднив цікаві висновки:

– 60% опитаних вважають, що роботи, проведені на площі Ринок до святкування 750-річчя міста, були лише косметичним ремонтом, відмиванням коштів і фарбуванням фасадів. Лише 4.3% переконані, що ці роботи були відновленням історико-архітектурного середовища.

– Мешканці міста вважають, що відповідальними за збереження історичних пам’яток є мер та міськвиконком. Це має бути певним сигналом для влади, бо за їхніми справами люди й оцінюватимуть їхню роботу.

§ Туристичний маршрут “Львів, який ми втрачаємо”. Ініціатива Миколи Чугаєвського. Форум розробив туристичний маршрут. У нього включили 15 об’єктів архітектурної спадщини міста, які можуть зникнути вже завтра, залишившись лише на світлинах та в історичних монографіях. Виготовили відповідні буклети та роздали журналістам, туристичним агенціям. Акція досягнула своєї мети, багато з перелічених об’єктів реставрують.

Захист парків міста

§ Проблема житлової забудови парку “Знесіння”. Ініціатива Наталки Криничанки. Ухвалою Львівської міської ради ТзОВ “Архібуд” отримало земельну ділянку на території парку “Знесіння” під житлову забудову. Депутати, незважаючи на протести громадськості та за відсутності необхідних погоджень, своїм голосуванням фактично вкрали у львів’ян ці землі. У день голосування ГФЛ організував під стінами ратуші протестну акцію, на яку львів’яни принесли мішки із землею з парку “Знесіння”. Використавши всі можливі публічні засоби впливу, Форум звернувся до прокуратури. У відповідь прокурор Львова заявив адміністративний позов про скасування відповідних ухвал. До судового процесу долучився парк “Знесіння”, інтереси якого, за рекомендації ГФЛ, представляє партнер форуму – юридична фірма “Козаков і партнери”. Наступне судове засідання – 22 січня 2008 року.

Протидія розкраданню комунальної власності міста

§ Приватизація політичними партіями приміщень своїх офісів за 20% вартості. Ініціатива Теодора Дяківа. ГФЛ виступив проти пільгової ціни продажу офісів для ГО “Нова хвиля”, УНП, НРУ, “Батьківщини” та КУНу. Внаслідок цієї ухвали загальні втрати міського бюджету склали близько 5 мільйонів гривень. Суд відмовив у задоволенні позовних вимог, проте ГФЛ подав апеляцію. Судовий процес триває.

Протидія розкраданню земель міста

§ Продаж землі через відкриті аукціони. Ініціатива Теодора Дяківа. ГФЛ неодноразово звертав увагу громадськості на проблему “дерибану” землі в місті. Два депутатські запити Теодора Дяківа з пропозицією розглянути ці питання на сесії міської ради проігнорували. ГФЛ публічно звертався до політичних сил, депутатів, міського голови з вимогою виконати свої передвиборні обіцянки та здійснювати продаж чи надання в оренду цих ділянок винятково через відкриті аукціони. Саме закрита практика надання землі через голосування депутатів є однією з головних причин корупції в депутатському корпусі, виконавчих структурах міста та призводить до зубожіння бюджету міста. Звернення Форуму залишилися без відповіді. Земельний “дерибан” у Львові триває.

Припинення незаконної евакуації автомобілів

* Ініціатива Олега Мацеха. Евакуація автомобілів, яка ніяк не вирішує транспортної проблеми, перетворилась у Львові на банальне заробітчанство. Евакуатори працюють і у свята, й у вихідні дні, коли транспортних заторів немає. Частина евакуаторів належить приватникам, які під “дахом” мерії лише заробляють гроші. Форум звернувся з відповідним запитом до прокуратури, яка у відповідь опротестувала незаконне рішення виконкому ЛМР. Після того, як виконавчий комітет ЛМР відхилив протест прокурора, 28.11.2007 р. прокуратура Львова заявила адміністративний позов до суду. Судовий процес триває.

Протидія зловживанням у судовій системі

* Відкриття провадження проти голови суду. Ініціатива Валерія Канишина. ГФЛ зумів відкрити провадження проти голови суду, чим створив прецедент у львівському судочинстві. Зокрема, рішенням апеляційного адміністративного суду зобов’язано Сихівський районний суд м. Львова розглянути позовну заяву члена ГФЛ Валерія Канишина на неправомірні дії голови Галицького районного суду Богдана Стефанюка. Суд призначено на 1 лютого 2008 року.

* Справа судді Лєсного. Ініціатива Романа Грабарчука. ГФЛ виступив із вимогою притягнути до відповідальності суддю Лєсного за протиправну поведінку, виявлену ним неповагу до майнових та особистих прав інших осіб та за відсутність моральних переконань. Статтею 6 Закону України “Про статус суддів” передбачено, що судді “зобов’язані не допускати вчинків і будь-яких дій, що порочать звання судді”. Натомість кваліфкомісія суддів вважає інакше.

Протидія неправомірній діяльності контролюючих і правоохоронних органів

* Викриття протиправних дій міліції для досягнення планових показників і тиску на громадян. Ініціатива Валерія Канишина. ГФЛ через суд виступив проти протиправних дій міліції Сихівського району та її обласного керівництва щодо члена ГФЛ Валерія Канишина. Ця справа виявила системну кризу правоохоронних органів і прокуратури Львівщини. Фактично щоденно працівники міліції оформляють фіктивні протоколи про адміністративні порушення на пересічних громадян. Як правило, це роблять задля забезпечення планових показників роботи органів міліції або з метою залякування та тиску на пересічних громадян. Через бездіяльність чи співучасть прокуратури ці дії залишаються безкарними. Хоча керівництво обласної міліції письмово визнало протиправні дії, судовий процес досі триває.

Захист підприємництва

* Усунення незаконних вимог ЛМКП “Львівводоканал” і “Львівтеплоенерго” до суб’єктів підприємництва щодо сплати інвестиційних внесків за погодження технічних умов, встановлення приладів обліку. Ініціатива Олега Мацеха. Задля скасування практики незаконних поборів “Львівводоканалом” і “Львівтеплоенерго” Форум звернувся до юридичного управління ЛМР і в депутатську комісію з питань законності. Але ці дії не дали результату, юридичне управління покриває незаконні дії комунальних підприємств. Наступним кроком буде звернення до прокуратури міста й Антимонопольного комітету, а в разі необхідності – до суду.

* Питання необґрунтованого тиску з боку Пенсійного фонду України на підприємства спрощеної системи оподаткування. Ініціатива Володимира Щербини та Теодора Дяківа. Органи ПФУ нехтують нормами Конституції України та розпорядженням КМУ №58-р від 10.03.2005 р. і не зараховують сплати єдиного податку підприємствам спрощеної системи оподаткування як виконання зобов’язань перед ПФУ, що призводить до подвійного оподаткування. Така практика ПФУ заганяє в “тінь” підприємства малого та середнього бізнесу і призводить до втрат місцевого бюджету. Крім проведеної прес-конференції, ГФЛ розіслав відповідні листи в КМУ, секретаріат Президента, профільні комітети ВРУ, Раду Нацбезпеки. Позицію ГФЛ підтримало Держкомпідприємництва України. Справа перебуває у стадії судових процесів.

Захист свободи слова

* Захист комунальної газети “Ратуша”. Ініціатива Олега Мацеха. Місяцями мер свідомо не виплачував зарплати журналістам міської комунальної газети “Ратуша”. Лише завдяки акції голодування журналістів у кабінеті Андрія Садового вдалося змусити мерію профінансувати газету. Акція завершилася перемогою – виконавчий комітет Львівської міської ради таки виділив для муніципальної газети “Ратуша” додатково 152 тисячі гривень.

Боротьба з незаконним обігом наркотиків і психотропних речовин

* Заборона безрецептурного продажу лікарського засобу “Трамадол ” у Львові через мережу аптек “Доктор”. Ініціатива Ігоря Лебединця. Щоб загострити увагу громадськості та влади на проблемі, ГФЛ провів прес-конференції, “круглі столи”, взяв участь у нараді з керівництвом обласної міліції, спільно з депутатами та ГО “Посол” ініціював звернення обласної та міської рад, скерував відкриті листи за підписами громадських діячів і журналістів до місцевої влади, правоохоронних органів та СБУ з вимогою вплинути на безконтрольний продаж “Трамадолу” в аптеках. Також було скеровано офіційні листи до профільних комітетів ВРУ, МВСУ, МОЗУ, КМУ. У підсумку безрецептурний продаж трамадолу в аптечній мережі міста припинено.

Захист прав мешканців перед свавіллям виконкому ЛМР

* Захист прав мешканців гостро аварійного будинку на пл. Соборній, 15. Ініціатива Олега Мацеха. У травні 2007 року Форум став на захист мешканців дев’яти квартир аварійного будинку на

пл. Соборній 15, які мусили через свавілля міського голови та його оточення жити в нелюдських антисанітарних умовах. Будинок, який є пам’яткою архітектури, свідомо довели до аварійного стану, потім, не відселивши мешканців, перевели в нежитловий фонд і передали в оренду приватній структурі. За юридичної та медіа-підтримки Форуму мешканці розпочали акцію протесту у приміщенні Львівської міської ради. Світлана Струк із трьома дітьми поселилась у міськраді, прикувавши себе наручниками до батареї. У підсумку родину Струків того ж дня поселили в готель, а потім її сім’я, як і всі інші мешканці будинку, отримали нові повноцінні помешкання.

* Незаконні вимоги ЖЕКів щодо сплати комунальних платежів за відсутності укладеного з мешканцем договору та на підставі скасованого судом рішення виконкому ЛМР №1032. Ініціатива Олексія Верєнцова. Форум у суді довів незаконність нарахувань за комунальні платежі ЖЕКами міста. Сихівський районний суд Львова постановив відмовити в позові ЛКП “Дністер” до члена ГФЛ Олексія Верєнцова про стягнення боргу, оскільки ЛКП “Дністер” не уклало договору на надання комунальних послуг зі споживачем і розрахунок боргу було складено на підставі незаконного рішення № 1032 виконкому Львівської міської ради. Суд уперше визнав, що підставою нарахувань має бути укладений між сторонами договір.

* Захист прав мешканців будинку на вул. Антоновича, 68-а внаслідок незаконного переобладнання його горища. Ініціатива Катерини Прохоренко. 2004 року Актом державної комісії під головуванням Віри Солохи, нині голови Архбудконтролю ЛМР, незважаючи на грубі порушення, перебудоване горище в буд. Антоновича, 68-а прийняли в експлуатацію. На сьогодні у квартирах будинку не функціонує димовентиляційна система, після реконструкції будинок дав тріщини. Звернення ГФЛ до комісії з питань законності (двічі), зустрічі та численні наради із заступниками міського голови (спершу з Андрієм Павлівим, згодом – із Миколою Одухою), звернення до голови районної адміністрації результату не дали. Проте всі без винятку (!) представники влади письмово визнали незаконність реконструкції, але тільки-но справа дійшла до скасування незаконного рішення чи притягнення винуватих до відповідальності, процес одразу таємничо зупинився. ГФЛ звернувся до прокуратури, яка скерувала позов до суду на дії виконкому ЛМР. Боротьба триває.

Контроль за роботою депутатського корпусу та міського голови

* Звіт міського голови. Ініціатива Олега Мацеха. 29 травня 2005 р. ГФЛ скерував відкритий лист Андрієві Садовому, що, згідно із ч. 6 ст. 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “…міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі громадян”. Проте досі міський голова не відзвітував перед львів’янами про свою роботу. Форум скерує відповідне звернення до прокуратури міста.

Загальнонаціональні ініціативи

* ГФЛ став одним з ініціаторів першої Громадянської асамблеї України (ГАУ), яка відбулася 24 липня в Українському домі. Цей безпрецедентний форум об’єднав 383 представників ГО зі всієї України для формування суспільного запиту на подолання політичної кризи в державі. Асамблея підбила підсумки й узагальнила результати 25 окремих регіональних обговорень, присвячених причинам політико-правової кризи.

Громадський форум Львова
"Львівська газета", 22.01.2008
 
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST