Досягнення і перспективи реформи благодійного законодавства Друк
16 грудня 2010 року Український незалежний центр політичних досліджень провів круглий стіл «Досягнення і перспективи реформи благодійного законодавства».

Захід відбувся в рамках Національного конгресу «Благодійна Україна».

У роботі круглого столу взяли участь Олександр Вінніков (голова правління Мережі розвитку європейського права), Альона Герус (Фундація ім.Князів-благодійників Острозьких), Наталія Алєксєєва (Інститут екуменічних студій). Модератором заходу виступив керівник програм УНЦПД Максим Лациба.

Експерти розглянули основні зміни, які новий Податковий кодекс запроваджує в сфері оподаткування благодійної діяльності окремими податками і зборами.

До остаточної редакції податкових правил включено, зокрема, наступні положення:

* повернення податкових знижок для благодійних внесків юридичних осіб-благодійників на користь недержавних неприбуткових установ та організацій (пункт 138.5.3 ПК)
* скасування «мінімального порогу» для благодійних внесків юридичних осіб у розмірі 2% прибутку в попередньому році (абзац а) пункту 138.10.6 ПК)
* скасування «мінімального порогу» для благодійних внесків фізичних осіб у розмірі 2% сукупного оподаткованого доходу в попередньому році (пункт 166.3.2 ПК)
* звільнення від оподаткування доходів від благодійних гастрольних заходів (пункт 170.10.5 ПК)
* звільнення від податку допомоги благодійних організацій на медичну допомогу і лікування (пункт 165.1.19 ПК)
* поширення пільг щодо цільової благодійної допомоги на прийомні сім’ї (пункт 170.7.4 ПК)
* звільнення багатодітних сімей від податку на нерухоме майно (пункт 265.2.2 ПК)
* повернення положень про благодійну допомогу в формі ендавментів (пункт 170.7.5 ПК)
* звільнення від податку на додану вартість безплатної передачі цінних паперів на користь ендавментів (пункт 197.1.15 ПК)
* збільшення розміру нецільової благодійної допомоги, крім грошових виплат (фактично до шести мінімальних зарплат на рік) (пункт 165.1.39 ПК). Приміром, якщо розмір мінімальної заробітної плати на 1 січня 2011 року становитиме 1000 грн, то від податку буде звільнено подарунки будь-якій фізичній особі на суму 6000 грн протягом календарного року.

О. Вінніков зазначив, що до найбільш проблематичних належать зміни у сфері оподаткування господарської діяльності благодійних організацій. Використання звільнених від оподаткування доходів (грантів, процентів тощо) для здійснення господарської діяльності може стати підставою для виключення благодійної організації з Реєстру неприбуткових установ та організацій (пункт 157.14 ПК). Такою підставою може стати використання благодійною організацією активів на цілі для неосновної діяльності.

Експерт також зауважив, що на оподаткування ендавментів та деяких інших видів благодійної допомоги опосередковано можуть вплинути зміни до проекту закону «Про благодійництво та благодійні організації» (№6343 від 26.04.2010).

Як зазначив М. Лациба, цей законопроект дозволить спростити реєстрацію і управління благодійними організаціями, підвищити контроль благодійників за коштами і переданим на благодійні цілі майном, а також запровадити нові інструменти для здійснення благодійної діяльності як громадянами, так і юридичними особами.

«Головним «гальмом» реформи благодійного законодавства на сьогодні є керівник Головного науково-експертного управління Верховної Ради Василь Борденюк, який вже півроку не дає експертного висновку на законопроект №6343», - заявив М. Лациба.

У свою чергу Н. Алексєєва наголосила, що за відсутності законодавчого стимулювання благодійництва для фізичних осіб та пропозицій щодо розвитку громадянського суспільства, законопроект «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій» (реєстр. № 6055) дозволить забезпечити участь громадськості у державній політиці. Механізм, що пропонується до запровадження цим законопроектом, у практиці іноземних держав отримав назву «відсоткова філантропія».

«Зміст механізму полягає у тому, що платник податку з доходів фізичних осіб має право перерахувати на користь суспільно-корисної неприбуткової організації частину (1-2%) свого податку, який вже сплачений до відповідного бюджету за попередній рік», - пояснила Н. Алєксєєва.

О. Вінніков вважає, що ухвалення закону про «процентну філантропію» може стати важливим для стимулювання благодійної діяльності в Україні. Подібні закони уже діють в п’яти країнах Центральної Європи.

У свою чергу А. Герус нагадала про необхідність прийняття регуляторного акту у сфері послуг з управління ендавментами. В Україні за 17 років банки та інші фінансові установи відкрили лише кілька ендавментів. Причина: відсутність законодавчого регулювання (в інших актах законодавства ендавменти не згадуються і особливості їх утворення і функціонування спеціально не регулюються).

«Чимало благодійників, серед яких і громадяни, і підприємства, змушені внаслідок цього відмовитися від використання цього ефективного засобу розв’язання соціальних проблем у своїх громадах. Це обмежує можливості благодійників надавати необхідну допомогу. Проблема є важливою також для одержувачів благодійної допомоги, які стикаються з браком коштів у кризових ситуаціях», - зазначила А. Герус.

В проекті Податкового кодексу України (Реєстр. № 6509) немає згадки про ендавменти, що додатково ускладнить створення ендавментів у майбутньому. Адже неприйняття жодного регуляторного акту залишить правову невизначеність для укладання договорів між банками та іншими фінансовими установами та їх клієнтами-благодійниками, які бажають створити ендавменти. Підготовка проекту регуляторного акту щодо послуг з управління ендавментами спільно Кабінетом Міністрів України та Національним Банком України пропонується з огляду на те, що указаний акт стосується як банків, регуляторним органом для яких є НБУ, так і інших фінансових установ.

Фотографії з заходу дивіться тут: http://blagozakon.org.ua/?p=919

Детальніше про адвокатування проекту Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» читайте на сайті blagozakon.org.ua

Контакти: Ольга Чернявська, Український незалежний центр політичних досліджень, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду , 279 24 35, http://blagozakon.org.ua/

 

 РЦ "Гурт"

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST