У Львові заборонили продавати алкогольні напої після 22:00 Друк

Минулого тижня виконавчий комітет ЛМР прийняв рішення, згідно з яким уночі продаж алкогольних напоїв у Львові заборонений. Нові правила набирають чинності з 1 жовтня цього року.

 

Новий погляд, 1 жовтня 2010

 

Таке рішення, ще й на порозі виборів, одні вважають піаром чинної мерії, інші – нормальною європейською практикою, треті – порушенням прав як підприємців, так і споживачів. Заборони такого зразка вже не вперше ухвалюють у Львові. Скільки ж доведеться прожити цій намагалась з’ясувати кореспондентка «Погляду».З початку жовтня купити алкоголь у кіосках чи супермаркетах міста вночі стане неможливо. Принаймні в цьому львів’ян запевняють у мерії Львова. Міський голова Андрій Садовий під впровадженням нічного сухого закону розуміє боротьбу з пияцтвом не лише на регіональному, а й на загальнонаціональному рівні. На думку мера Львова, алкоголь варто заборонити продавати в той час, коли люди відпочивають. Адже львів’янин, охочий вночі до градусів, згідно з постановою, зможе купити алкоголь лише у ресторанах чи кнайпах. А там, як відомо, і пиво, і решта напоїв коштують у декілька разів дорожче. На думку мера, це - вдалий крок у боротьбі з пияцтвом.

Таке рішення пан Садовий приймав не сам. Щоби впровадити таку заборону, мер радився з владиками усіх церков у Львові, а такожіз губернатором області та міським прокурором. Проте не всі високопосадовці Львова підтримали рішення виконкому. Вони упевнені в тому, що алкоголь у Львові продаватимуть і під забороною, адже немає стільки контролерів, щоби поставити їх біля кожного кіоску у Львові.

Також на противагу «благим намірам» Андрія Садового виступають підприємці, які під такою постановою вбачають пряме порушення законодавства України. Адже численні МАФи у Львові, які працюють цілодобово, залишаються без вагомого прибутку. Натомість кнайпи, ресторани, а особливо ті, які працюють цілу ніч, зможуть заробляти набагато більше. «Студенти люблять і любитимуть пити пиво, а часами щось і міцніше, завжди, - розповідає «Погляду» студент одного НУ «ЛП», Андрій. – Це було за часів студентства мого тата, відбувається і зараз. Не можу сказати, що багато чи часто п’ю, але якщо захочу знайти алкоголь вночі, думаю, проблем не буде». А от менеджер Іван, який сам любить випити ввечері пляшку пива, виступає за підтримку такої постанови: «Зазвичай після 22:00 купують алкоголь ті, хто хоче весело провести час. Якщо ви запланували якесь свято, випивка у вас уже буде. А от за добавкою бігають зазвичай ті, хто потім стає «зіркою» кримінальних новин та п’яних сутичок. Я підтримую цю постанову».

МАФ приватного підприємця Марії розташований біля гуртожитків одного з львівських вишів. Як запевняє жінка, студенти з’їдають багато хліба, печива, а також випивають багато пива та інших слабоалкогольних напоїв. Часто алкоголь вони купують саме під вечір або ближче до ночі. Заборона продажу алкоголю вночі відчутно вплине на виручку підприємця, але закон є закон. Вона вже готує відповідне повідомлення про те, що в її магазині алкоголь із 22:00 до 10:00 не продаватимуть. Пані Марія просила не уточнювати місце розташування її закладу, проте запевнила, що закону дотримуватись буде.

Ірина Кулинич, директор департаменту економічної політики ЛМР, впевнена, що відповідна заборона відчутно полегшить життя львів’янам. У коментарі «Погляду» чиновниця сказала: «800 тис. львів’ян мають право на спокійний сон та чисті під’їзди. Зрештою, ми очікуємо, що таке рішення змінить злочинну і криміногенну ситуацію у Львові». Також Ірина Кулинич повідомила, що за прикладом Львова відповідною ініціативою перейнялися й в інших великих містах України. Зокрема, про введення такої заборони думають у Києві, Ужгороді, Івано-Франківську та Луцьку. На думку чиновниці, це рішення стане довготривалим для Львова, на відміну від своїх схожих попередників. Іще одним важливим аргументом для недобросовісних підприємців мають стати штрафи. За порушення нової заборони продавці алкоголю вночі платитимуть від 510 до 1700 грн. У разі повторного порушення штраф може сягнути і 6800 грн із позбавленням ліцензії.
<big>Коментар</big>

Андрій Антонищак, член ГО «Спільнота», голова ГО «Я – львів’янин»:
«Ідея є позитивною, оскільки скоротили час продажу алкоголю. І якщо така світова практика є, то загалом це не страшно. Питання виникає в іншому – у законності і самій процедурі прийняття цього рішення. Складається враження, що його приймали поспіхом на коліні і тільки для того, щоб потім успішно його відмінити. Це ж регуляторний акт і потрібно було проект документу заздалегідь внести у план розгляду регуляторних актів, після цього мали б відбутися громадські слухання, яких не було. Але основне те, що не виконком має приймати такі рішення, а сесія Львівської міської ради. Це мають вирішувати не чиновники у виконкомі, а представники народу.


Інша проблема. Немає механізму виконання цього рішення. Коли чиновник каже, що будуть відкликати ліцензії у порушників, тому що порушуються правила торгівлі, то хочеться зауважити, що у правилах торгівлі нічого немає про жодні часові обмеження продажу алкоголю. А тому правила торгівлі не порушують, може бути порушено рішення виконавчого комітету.


Турбує ще одне. Скажімо мені, громадянинові України, людині, яка поважає букву закону, 18 років, чому я не можу придбати те, що вважаю за потрібне. Мене турбує не те, що заборонили купувати горілку у певний час, але мене насторожує те, що влада починає нам розказувати: що, коли, де і в який період ми можемо споживати. Це проблема.

 

Переконаний у тому, що це рішення напряму пов’язане з тим, що почалися вибори. Питання, а де був Садовий цих чотири роки? Чому це роблять зараз? Щоб підняти свій рейтинг, продемонструвати: люди, який я благий».

 

Новий погляд, №39 (200)

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST