Любити без жодних масок Друк

У понеділок, середу й п’ятницю понад 20 осіб, які страждають на різні види фізичних і розумових відхилень збираються в клубі активної молоді (скорочено КАМ), щоб реалізувати свої унікальні таланти.

У понеділок, середу й п’ятницю понад 20 осіб, які страждають на різні види фізичних і розумових відхилень збираються в клубі активної молоді (скорочено КАМ), щоб реалізувати свої унікальні таланти.

В інші дні зустрічаються наступних двадцятеро молодих людей. Клуб розташований у навчально-реабілітаційному центрі "Джерело" у Львові.

Ці люди молоді за віком. Усіх їх об’єднує брак здоров’я та ... нестримне бажання спілкуватися й бути потрібними іншим. Тому саме в клубі неповносправні особи тривалий час мають змогу спілкуватися між собою та навчитися навиків елементарного самообслуговування, щоб інтегруватися в суспільне життя. Ніде правди діти, їм доволі проблематично доводиться на вулиці, в транспорті та інших громадських місцях. На них часто звертають надмірну увагу. Їх ігнорують або взагалі воліють не помічати. А проте люди з особливими потребами можуть багато чому навчити всіх нас. Адже вони мають нерозтрачений запас любові й уміють любити. Любити без жодних масок та жодної фальші.

"Я вже не уявляю свого життя без цих моїх друзів, – зізналася помічник вихователя Ірина Бернацька. – У нашому клубі я забуваю про всі проблеми, набираюся наснаги для подальшого життя. Мої друзі надихають мене енергією та особливою радістю..."

Пані Ірина розповіла, що в клубі діє комп’ютерний гурток, на якому є різні ігри, які розвивають фантазію, увагу та дрібну моторику рук неповносправних людей. І ці заняття дають результат – особи з особливими потребами навіть випускають власну газету (!)

"Ми намагаємося зробити її змістовною й інформативною. Так, неповносправна дівчинка Оля Драган в одному з найближчих номерів планує надрукувати власний твір, який назвала "Мій маленький світ". Там вона описує себе та свої відчуття. У художньому гуртку малюємо різними техніками, переважно відбиттям й аквареллю. Раз на два тижні кожна група має працетерапію: готування їжі, прибирання, миття посуду та самообслуговування", – каже моя співрозмовниця.

За її словами, люди з особливими потребами дуже часто починають фантазувати про своє місце в суспільстві – так вони компенсують неможливість власної самореалізації. Багато з них розповідає, що навчається на психологічному факультеті, хоча насправді це твердження аж ніяк не є правдою. Усі дівчата, незважаючи на складність діагнозу (наприклад, ДЦП), мріють вийти заміж і народити дитину, хоча з їхньою недугою цю мрію складно втілити в життя. Одружитися мріють і хлопці.

"Я називаюся Роман Шура, мені 30 років, – розповів хлопчина у візочку. – У "Джерелі" від 2005 року. Люблю працювати за комп’ютером і малювати. Найбільше мені подобається робити газету. А мешкаю в будинку престарілих на Майорівці. У клубі активної молоді я знайшов для себе багато нових друзів, які мене завжди підтримують. А найбільше хочу знайти свою другу половинку та створити сім’ю. До речі, не підкажете, до якої газети можна подати оголошення про пошук дівчини?"

У "Джерело" Романа разом з іншими людьми з особливими потребами тричі на тиждень привозить спеціальний "бусик".

А ось тридцятирічний Юра Шатрук, який мешкає на вулиці Гетьмана Мазепи, приїжджає сам. Він полюбляє готувати й мити посуд. І дуже любить працювати за комп’ютером. Юрко закінчив комп’ютерні курси і радо пише статті до місцевої газети. Найбільша мрія цього хлопчини – самореалізуватися та знайти себе в житті.

"У моєму житті було дуже багато успіхів і розчарувань, – зізнається 19-річна дівчина з особливими потребами Ляля Кізім. – Бувають моменти, коли мені дуже сумно й важко. Іноді здається, що земля горить під ногами, а деколи однієї посмішки вистачає для поліпшення настрою й іноді починаєш думати, що життя варте того, щоб його прожити".

Ляля зізнається: у "Джерелі" знайшла для себе багато нових друзів, які вирвали її з полону самотнього існування в чотирьох стінах власного помешкання. "Я хочу подарувати щось гарне цьому світові", – каже вона. Що може бути прекраснішим за ці слова?   

Богдан Мазур,
 Львівська газета, 07.03.2008
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST