Об’єднаймося на підтримку вдосконалення законодавства для громадських організацій Друк

10 листопада 2009 року УНЦПД провів круглий стіл "Перспективи нового закону "Про громадські організації": як запровадити європейські стандарти?”.


Відомі громадські діячі, представники органів державної влади та міжнародних організацій наголосили на необхідності вдосконалення українського законодавства для неурядових організацій відповідно до європейських принципів та стандартів.
Учасники обговорення визнали, що чинний Закон України “Про об’єднання громадян” необґрунтовано обмежує реалізацію їх права на свободу об’єднання.

Зокрема, відповідно до вимог законодавства будь-яка організація з захисту природного довкілля, прав людини чи протесту проти незаконної забудови мусить приймати до своїх членів всіх, чиї права захищає, чи отримувати від них довіреності. Обмеження права організацій бути представником своїх членів у суді позбавляє сенсу об’єднуватися заради законного та спільного захисту своїх прав. Фактична заборона громадським організаціям безпосередньо здійснювати підприємницьку діяльність підриває їх фінансову стабільність та породжує звинувачення у „грантоїдстві”.

Учасники круглого столу погодилися, що новий закон про громадські організації має відповідати принципам, викладених у Рекомендації Комітету Міністрів держав-членів Ради Європи стосовно правового статусу неурядових організацій у Європі (№ СМ/Rec(2007)14).

Першочергові зміни в законодавстві мають забезпечити спрощення порядок реєстрації неурядових організацій, надати громадським організаціям право захищати суспільно-значущі інтереси та право займатися господарською діяльністю без створення окремої юридичної особи. Цим вимогам загалом відповідає проект Закону України „Про громадські організації” (реєстраційний номер 3371 від 14.11.2008), розроблений Міністерством юстиції України за участю представників громадськості. Законопроект отримав позитивні висновки від Головного науково-експертного управління Верховної Ради України, а також від Представництва ООН в Україні та від ОБСЄ.

Значна увага була приділена проблемі забезпечення політичної волі для забезпечення вдосконалення законодавства для неурядових організацій.

Нагадуємо, що Комітет Верховної Раду України з питань правової політики, визначений головним для розгляду законопроекту, не зміг ухвалити рішення щодо нього через політичні причини, проте ініціював розгляд законопроекту на безпосередньо на пленарному засіданні Верховної Ради України. Наразі Верховна Рада України планує розглянути законопроект у першому читанні з 1 по 4 грудня 2009 року. Учасники круглого столу визнали необхідність налагодження конструктивного діалогу із всіма парламентськими фракціями та врахування їх позицій для забезпечення ухвалення законопроекту.

Присутні експерти звернули увагу, що урядовий законопроект про громадські організації (№ 3371) вимагає доопрацювання. Зокрема, необхідно визначити, що обмеження діяльності громадських організацій можуть встановлюватися тільки Конституцією та законами України; встановити, що учасники громадських організацій не несуть відповідальності за зобов’язання цих організацій, а також врегулювати участь громадських організацій без статусу юридичної особи в цивільно-правових відносинах відповідно до Цивільного кодексу.

Крім того, окремі норми потребують редакційних змін відповідно до вимог юридичної техніки. В ході круглого столу двадцять три організації підписали Меморандум на підтримку вдосконалення законодавства про громадські організації України. Підписання меморандуму відкрите.

Український незалежний центр політичних досліджень запрошує всі небайдужі громадські організації приєднатися до нього он-лайн.

Ми також запрошуємо всі організації подати свої пропозиції щодо вдосконалення тексту законопроекту у другому читанні. Ваші пропозиції надсилайте на електронну адресу Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду до 1 грудня 2009 року.

В додатках Ви знайдете матеріали круглого столу, текст меморандуму та перелік підписантів.

 

memorandum_ngo_law10nov09[1].doc   41.0 КБ

handouts_rt10nov09[1].rar   90.6 КБ

 

Контакти

Максим Лациба

УНЦПД

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду

http://www.ucipr.kiev.ua/

УНЦПД

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST