2 відсотки на допомогу громадським організаціям Друк

В рамках Другого Екуменічного Соціального Тижня було представлено інноваційний проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій». Даний законопроект був розроблений експертною комісією ЕСТ за участі працівників управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради.

Автори проекту переконані, що законопроект може стати реальним втіленням одного з принципів демократії – забезпечення участі громадськості у  державній політиці. Механізм, що пропонується до запровадження цим законопроектом, у практиці іноземних держав отримав назву “відсоткова філантропія“. Суть законопроекту полягає в тому, що кожна працююча людина – кожен платник податку на доходи фізичних осіб (ПДФ) має право переадресувати два відсотки свого податку безпосередньо до неприбуткової організації, яка займається вирішенням актуальної для платника податку суспільної проблеми.

 

 

Діючі на сьогодні правові способи підтримки  фізичними особами неприбуткових організацій зводяться до механізму “податкового кредиту“, який формально дозволяє повернути частину коштів, що сплачені фізичною особою на користь неприбуткових організацій. Проте, законодавчі обмеження щодо застосування “податкового кредиту“ та процедура його отримання, яка не завжди гарантує успіх у поверненні коштів,  перетворили цей механізм фактично на декларацію. Крім цього, існуючий рівень недовіри громадян до органів державної влади та здійснюваної політики взагалі не сприяє втіленню та популяризації даного механізму в Україні.

Таким чином, за відсутності раціонального підходу щодо розвитку благодійництва та громадянського суспільства, даний законопроект може стати реальним втіленням одного з стратегічних завдань влади –  забезпечення участі громадськості у  державній політиці. Запроваджений механізм “відсоткової філантропії“ надасть організаціям громадянського суспільства чіткі стимули до публічної діяльності, підвищить рівень їх прозорості та звітності. Отримані кошти громадські організації зможуть використовувати на забезпечення своє статутної діяльності, а також безпосередньо на утримання організації (оренда приміщення, комунальні послуги, заробітна плата працівників). 

Якщо  громадяни передадуть відсоток своїх  податків напряму до неприбуткових  організацій, що опікуватимуться проблемами громад, це буде сприяти цільовому  фінансуванню проблем громади, фінансування відбуватиметься поза межами системи  прийняття рішень місцевою владою  – це загалом приведе до покращення якості та ефективності системи надання соціальних послуг на місцях.

Під час круглих столів та обговорень, які відбулись в рамках 2 Екуменічного соціального тижня свою підтримку впровадження ідеї відсоткової філантропії в Україні засвідчили народні депутати А. Яценюк, С.Курпіль, П.Писарчук, В. Стретович.

Довідка:

Відсоткова філантропія першою була запроваджена Угорщиною в 1996 році.  Потім до ініціативи (після вивчення її позитивного впливу) приєднались Словаччина, Польща, Литва і Румунія, також норма знаходиться на шляху до законодавчого закріплення у Чехії, Молдові, Швейцарії, Японії та розглядається в Македонії.

Портал ГО Львова, фото lvivstory

Проект Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки неприбуткових організацій”

Пояснювальна записка до проекту Закону України

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST