Затвердження меж парків захистить їх від рейдерів? Друк

Затвердження меж парків Львова є однією з найбільш "довгограючих" тем як для депутатів міської ради кількох скликань, так і для медіа. А склалося так тому, що за часи незалежності багато хитрих і грошовитих жителів нашого міста правдами і неправдами уривали шматочки припаркової чи й просто паркової землі і будували собі скромні хатинки у приємній зеленій зоні, подалі від міського гамору.

Львівський портал, 14.07.2009

Згідно з офіційними даними, процес визначення меж парків розпочався ще 2001 року. І відтоді затверджено межі 19 львівських парків. У прес-службі міської ради не можуть не похвалити чинну каденцію міської влади і підкреслюють, що за останні три роки встановили межі 9 парків, тобто майже половини від зробленого за вісім років.

Така динаміка показує для більш-менш обізнаних городян, наскільки напружена і важка "робота" триває в різних кабінетах і біля них, аби урвати ласий шматочок. Можливо, тепер це не надто актуально, але кілька років тому в розпал будівельного буму котедж в парковій зоні мав набагато вищу ціну, аніж просто котедж. Та варто лише згадати справу про Брюховицькі ліси і плани їхньої забудови, щоби далі не розповсюджуватися про тему. А в самому Львова таких місць теж трошки ще залишилося: "Зелене око", Снопківський парк, Погулянка, Високий Замок, не згадуючи вже про багатостраждальне "Знесіння".

Проте прийняття таких ухвал не гарантує, що межі парків залишаться непорушними. Як стверджують в міській раді, ухвали затвердження меж парків "визначають орієнтовні площі, які займають об’єкти природо-заповідного фонду". І лише в процесі виготовлення технічної документації та погодження меж із суміжними землекористувачами можна "визначити чітку площу землеволодіння".

Отут власне й ховається вся суть справи. Так ніби до того, не було ніяких меж парків і вони собі розросталися на всі боки, а ніхто цей процес не контролював. І головне питання полягає в тому, чи будуть порівнювати старі документи, що залишилися з радянських часів із тими межами, що їх ухвалено тепер. Можу посперечатися, що якби зробити таку карту і накласти нову на стару та ще й вказати, хто і коли прибився до парків зі своїми будиночками, то галасу було б на весь Львів. Адже свого часу захоплення земель парків було своєрідним спортом, бо мало хто в буремні 90-і зважав на публічну опінію, лише хитріші та передбачливіші запасалися більш-менш правдоподібними документами на всяк випадок.

Тепер процес став значно більш гнучким і менш очевидним, але від того не менш інтенсивним, адже незважаючи на всі кризи у Львові є достатньо людей, готових інвестувати в елітну нерухомість в приємному місці.

Керівник ГО "Бюро екологічних розслідувань" Дмитро Скрильніков побоюється, що саме так воно й буде в процесі погодження точних земель парків і зелені легені Львова потиху будуть недораховуватися сотки-другої зокрема і гектарів загалом.

Інша справа, що якби наклали оті дві карти, про які ми згадували, а відповідні органи взялися прискіпливо з’ясовувати, яким чином зросли ті чи інші будівлі, то виявили б масу порушників земельного законодавства. Але за всі часи незалежності той же Дмитро Скрильніков пригадує лише один випадок, коли у Стрийському парку знесли самовільно збудовану стіну. А все решта якось пройшло повз увагу пильних охоронців порядку. Хоча, якби пошукати добре, то таких виявилося б не один і не два десятки.

Єдине, що з уже затвердженими межами легше буде захищати ті ж таки парки від бажаючих захапати земельку і є тихе сподівання, що процес втратить оберти.

коментують

Дмитро Скрильніков, керівник ГО "Бюро екологічних розслідувань":"Існує небезпека, що парки можуть втратити шматки своїх територій"

"Те, що зараз міська рада хоче затвердити межі парків, це в принципі непогано, але я кілька разів стикався з тим, що при затвердженні меж, їх трішки посувають вправо чи вліво. І, як правило, це в бік зменшення паркової території, а не збільшення.

Наприклад, в Снопківському парку тривалий час було узгодження між обласним управлінням екології та міською радою з приводу меж, бо під парком планували збудувати 12 котеджів зі стоянкою. Тобто є певна небезпека, що по спірних моментах може бути зменшення територій парків при затвердженні їх меж".

Звичайно, коли парки матимуть затверджені межі, то це хоча б формально, на папері, чітко окреслюватиме їх територію. Хоча мушу сказати, що парки мали визначені території і до того, а ті захоплення паркових земель, що відбувалися в останні роки, мали б усунути, проте це так і не відбулося. Щоправда, в кількох парках вдалося відстояти території, на які були зазіхання.

Наприклад в Залізній Воді відстояли територію, але є загроза, що попід парк Снопківський збудують котеджі і для цього хочуть посунути межу парку догори.

Є позитивні в цьому моменти, бо місто повинно мати чітко інвентаризовані площі парків. Межі дадуть можливість чітко встановлювати певні обмеження при виборі земельних ділянок і це можна вважати позитивом. Головне, щоби це не призвело до того, що деякі парки під час затвердження меж можуть втратити шматки своїх територій».

Наталя Горбань, журналіст-еколог: "У Львові боротись з забудовниками виключно "затвердженням меж парків" чи збільшенням штрафів просто немає сенсу"

"Якби в нашому місті все відбувалось так як треба, то, можливо, затвердження меж парків і справді могло б захистити зелені зони від незаконної забудови. Однак, в місті де процвітає корупція, можливо все і ніяке "затвердження меж парків" тут не допоможе.

Думаю, прекрасним доказом цього є трагічна історія з парком "Знесіння". За словами чиновників, цьому парку ще минулого року затвердили межі. Та користі того дуже мало. Парк і надалі намагаються буквально розшматувати - надто ласий це шматок в мальовничому закутку міста.

На мою думку, у Львові боротись з забудовниками виключно "затвердженням меж парків", збільшенням штрафів, прийняттям якихось ухвал - просто немає сенсу. Бо навіть якщо сьогодні якусь ухвалу прийняли, завтра хтось за певну суму закриє очі на її невиконання, або завтра, хтось, хто має доступ до архівів, зможе ухвалу сфальсифікувати ( подібні випадки вже були у Львові), або просто суд прийме рішення, на користь забудовників ( теж за певну суму).

Чиновники витрачають бюджетні кошти на затвердження меж парків, однак, вони вже самі бачать, що це не працює досконало так, як мало б ( адже, "Знесіння" і далі забудовують). То чому не зупинитись, не проаналізувати ситуацію, і не виправити помилок? Однак, цього не роблять. Чому? На мою думку це робиться тому, що всім наперед відомо - депутати міської ради ( серед яких є і активні забудовники парків) ніколи не проголосують за таку ухвалу".

Ігор Гуменчук, заступникк начальника управління регулювання земельних відносин: "Якщо у парках спробують збудувати нові об’єкти, то їх будуть зносити"

"Якщо у парку немає межі, то будь-яка людина може переступити крок і сказати: "Це моє, і я тут буду собі будувати". Кілька років тому були яскраві приклади активної забудови у межах львівських парків і скандали, пов’язані із цим. Втсановивши межі парків, Львівська міська рада ввела у законодавчу форму статус відповідного парку.

Ми встановли межі парків. Виконком прийняв рішення, що балансоутримувачем цих парків є ЛКП "Зелений Львів". Відповідно, на ці парки виділяється певна сума коштів.

Наступний крок – усім паркам буде зроблено державні акти. Цього року ми запланували видати паркам 6 державних актів, на наступний рік ще від 5 до 7 держактів на право постійного користування.

Відтак парки отримують зовсім інший статус. Парки стають рекреаційними зонами з відповідними охоронними зобов’язаннями та містобудівними обмеженнями щодо їх функціонування.

Всього у Львові є 24 парки, у 19 із них вже затверджено межі. Державні акти має парк "Знесіння" та парк "Снопківський".

За останні роки захоплень у львівських парках поменшало. Це природне явище, тому що багато господарюючих суб’єктів, не мають жодного документу. Значна частина об’єктів, які були збудовані у львівських парках ще у радянські часи, не мають жодної документації.

Для того ж, щоб захистити парки від самовільного захоплення, існує інспекція Держархбудконтролю, земельна інспекція, прокуратура. Верховна Рада передбачила кримінальну відповідальність за захоплення земельних ділянок. Ті об’єкти, які уже існують у львівських парках, не думаю, що будуть зносити. Їх приведуть до порядку. Якщо ж у парках спробують збудувати нові об’єкти, то, звичайно, їх будуть зносити". 

Львівський портал, 14.07.2009

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST