"Форум видавців – дітям" відбудеться "у кредит" Друк

7-9 травня Львів утретє стане столицею дитячої книги – тут відбуватиметься ІІІ Фестиваль дитячого читання "Форум видавців - дітям".

7-9 травня Львів утретє стане столицею дитячої книги – тут відбуватиметься ІІІ Фестиваль дитячого читання "Форум видавців - дітям".

 

Його незмінне гасло - "Час читати!". Утім, старту дитячого книжкового ярмарку передував зовсім недитячий скандал – із політичним забарвленням. У його центрі опинився закарпатський поет Андрій Любка – один із учасників "Тижня читання", що цьогоріч уперше охопив усі львівські школи. Молодий автор не зміг почитати вірші у львівських СШ №35 і №97...

Андрій Любка: "Для чого втягувати мене в політику?"

Ще напередодні старту "Тижня читання" у школі №35 почали ширитися чутки, що дирекція навчального закладу має певні застереження. Аби уникнути конфлікту, організатори заходу передали вірші Андрія Любки в управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. Воно погодило виступ молодого поета у двох школах - №35 та №97.

Згодом з’ясувалося, що претензій з боку дирекції школи до виступу Любки не було. А претензії в офіційному зверненні висунуло "Російське молодіжне братство". Мовляв, "побачивши серед організаторів акції управління освіти департаменту гуманітарної політики ЛМР, яке планує закрити Львівську СЗШ №35 з російською мовою викладання, і небезпідставно остерігаючись нових капостей стосовно даного навчального закладу, вирішили познайомитися з творчістю поета, з яким мають зустрітися учні школи". Проаналізувавши першу збірку Андрія "8 місяців шизофренії", "Братство" в офіційному зверненні звинуватило міську владу, зокрема управління освіти в тому, що вони запрошують до російської школи поета, який "дімедролить і матюкається". "У школу, де навчаються переважно діти з православних родин, - йдеться далі у зверненні, - як літератор прийде людина, яка дозволяє собі публікувати неприпустимі для християнина рядки". Відтак читання Любки у школах організатори відмінили. Хоча офіційних рішень й не було...

Андрій Любка приїхав на публічні обговорення в кав’ярні-книгарні "Кабінет". "Прикро, що я став офіційним інструментом політичних ігор "Російського братства" і Львівської міської ради, - розповів Андрій Любка кореспондентові "ВЗ". – Прикро й те, що це спричинило неприємності у людей, які мене запросили взяти участь у цій акції – ГО "Форум видавців" і управління освіти ЛМР. Тепер це управління готове організувати мені виступ у будь-якій школі Львова, окрім 35-ї. Та я чекаю публічного вибачення представників "Російського братства" переді мною і структурами, які організовують "Тиждень читання". У львівські школи не приїду, доки "Братство" не вибачиться. Для чого втягувати мене в політику, ображати через закриття школи?".

В очікуванні десятків тисяч юних книголюбів

Сам "Форум видавців - дітям" є унікальним святом дитячої книги не лише у масштабах України, а й усієї Східної Європи. Цьогоріч його організатори очікують, що за три дні до книжкового вулика злетяться 25-30 тисяч маленьких книголюбів - разом із батьками. Хоча "читальна" статистика по Україні не надто втішна. "За власним бажанням читають не більше 20-ти відсотків українських дітей, - каже президент Форуму видавців Олександра Коваль. – Характерна цифра для європейських країн – 34 відсотки".

ІІІ Фестиваль дитячого читання "Форум видавців - дітям" складатиметься із 15-ти основних заходів. А вони, своєю чергою, поділятимуться на десятки дрібніших літературних акцій. Серед "стовпів", на яких триматиметься свято дитячої книги, - ярмарок у Палаці мистецтв (учасники – 55 українських дитячих видавництв); заключний етап Всеукраїнського конкурсу "Книгоманія", у рамках якого до Львова з’їдуться юні "Найкращі читачі України-2009"; Фестиваль-парад літературних героїв; конкурс "Найкраща дитяча книжка фестивалю"; конкурс малюнка "Я люблю читати!" (один із організаторів – газета "Високий Замок"); конкурс фотографій "Читаюча родина"; акція "Книжка від зірки" (у літературних читаннях візьмуть участь Святослав Вакарчук, Ірена Карпа, Павло Табаков...); благодійна акція "Подаруй дитині книжку"; майстер-класи (близько 40 видів – дітей вчитимуть малювати, ліпити, вишивати бісером тощо)...

"Основні 15 заходів "Форуму видавців - дітям" відбудуться, незважаючи на усі інсинуації і спекуляції, які мали місце протягом останнього місяця", - заявив на "передфорумній" прес-конференції директор департаменту гуманітарної політики Львівської міськради Олексій Побурко. Вочевидь, маючи на увазі піднятий керівництвом громадської організації "Форум видавців" галас щодо відсутності фінансування їхнього дітища з міського "гаманця". "Грошей у міському бюджеті поки що немає, - каже натомість Олександра Коваль. – Та нас запевнили, що як тільки кошти з’являться, їх нам дадуть”. Відтак наразі дитячий Форум працює з тими, хто надає йому послуги, нібито "у кредит"...

P. S. У номері "ВЗ" за середу, 6 травня, буде надрукована повна програма ІІІ Фестивалю дитячого читання "Форум видавців - дітям".

Галина ГУЗЬО, Божена ГОРОДНИЦЬКА,
  Високий Замок, 05.05.2009
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST