Квадратні метри для громадських організацій Друк

Увага громадські організації!

Якщо на цьому тижні до вас не завітали представники Львівської міської ради, то … ви, напевно, не подавалися на конкурс для покриття оплати за оренду приміщення. Саме так, недавно закінчився термін подачі заявок і, як запевнили, в міській раді, за умовами конкурсу передбачається огляд приміщень конкурсантів. Нагадаємо, що з минулого року механізм відшкодування був змінений. Якщо раніше громадські та політичні організації за оренду наданих їм приміщень платили тільки 5% від орендної суми, то з минулого року виключно ГО мають шанс отримати відшкодування і навіть усі 100%, але якщо нададуть вагомі докази своїх «соціальних функцій». Минулорічна процедура виглядала так.

Orenda3.JPGУвага громадські організації!

Якщо на цьому тижні до вас не завітали представники Львівської міської ради, то … ви, напевно, не подавалися на конкурс для покриття оплати за оренду приміщення. Саме так, недавно закінчився термін подачі заявок і, як запевнили, в міській раді, за умовами конкурсу передбачається огляд приміщень конкурсантів. Нагадаємо, що з минулого року механізм відшкодування був змінений. Якщо раніше громадські та політичні організації за оренду наданих їм приміщень платили тільки 5% від орендної суми, то з минулого року виключно ГО мають шанс отримати відшкодування і навіть усі 100%, але якщо нададуть вагомі докази своїх «соціальних функцій». Минулорічна процедура виглядала так.

ЛМР оголошувала конкурс, по результатах якого спеціально створена комісія приймала рішення якій ГО скільки грошей дати, в певний час перераховувала кошти на рахунок організації, а та в свою чергу перераховувала гроші на рахунок управління комунального майна міста. У цьому ланцюжку ГО виглядає зайвою. Чом би ЛМР одразу не перераховувати гроші за оренду приміщень прямо на рахунок управління комунального майна?  Як пояснив, начальник відділу громадського партнерства Юрій Лукашевський, - «юридичних підстав для такої схеми немає.  Управління «Секретаріат ради» немає права перераховувати напряму кошти управлінню комунального майна за послуги, які останнє надає третій особі».  

Рішення кому і скільки фінансової допомоги дати приймає спеціальна конкурсна комісія. От власне члени цієї комісії мали б завітати до вас цього тижня. Це вони оцінюють ГО, як кандидата на отримання відшкодування. Критерії оцінки такі: важливість соціальних функцій ГО, тобто яким категоріям населення та в яких масштабах ГО надають свої послуги. Умовно кажучи, цей критерій визначає рейтинг соціального значення громадської організації. Далі члени комісії дають оцінку реальній роботі ГО за останній рік, тобто які заходи та проекти реалізувало ГО протягом останнього року. І останній критерій - функціональне використання приміщення громадської організації. Якщо аналізувати результати минулорічного конкурсу, міськрада охочіше відшкодовує орендну плату для ГО, які, наприклад, займаються реабілітацією інвалідів, а от про фінансову допомогу політичні та бізнес орієнтовані ГО можуть тільки мріяти. Звичайно, вони теж можуть бути учасниками конкурсу і теоретично навіть мають шанс попасти в перелік «щасливчиків», але аргументи (читай – реалізовані справи) про їх соціальну орієнтованість мають бути «залізними» і переконливими.

Цього року в конкурсі теж є зміни. Наприклад, кожна ГО отримує свій відсоток відшкодування. Чому в минулому році були конкретні суми, а цього року відсотки? Тому що сума орендної плати дуже залежна від інфляції: щомісяця набігає певна сума, яка для деяких ГО є значною.  Кожне ГО, як переможець конкурсу, отримає шанс на 10-100 відсоткове відшкодування орендної платні від ЛМР. Така різниця знов ж таки пов'язана з тим, що в кожній ГО різний рейтинг соціального значення.  Як стало відомо NGO.LVIV.UA, цього року у конкурсі взяло участь 45 ГО, орієнтовно на загальну суму 600 тис. грн.  Хто і скільки отримає – про це ми зможемо дізнатись вже в кінці лютого.

Точка зору.

Юрій Лукашевський, начальник відділу громадського партнерства, управління «Секретаріат ради»:

-    Цього року пакет документів був скорочений та запроваджена стандартизована аплікаційна форма. Впевнений, що представникам громадських організацій зі збором та поданням документів на конкурс не було проблем. Якщо громадська організація активно працює, то всі документи, які ми вимагали для конкурсу, мали б бути в них «під рукою». Нічого зайвого не просили. Водночас прикро, але багато громадських організацій асоціюють конкурс із процедурою переукладання договору. Справа в тому, що міська рада запровадила конкурс минулого року, так само у 2007 році Верховна рада зобов’язала міські ради переглядати ставки орендної плати на комунальну власність. А це новий договір, нова оцінка, купа витраченого часу та й зрештою коштів, адже орендна плата корегувалась не в сторону зменшення. Здавалось дві зовсім різні нічим не пов’язані речі і події, але, на жаль, у багатьох громадських організацій залишились стійкі асоціації.

Любов Тріль, заступник станичного з фінансових та господарських питань ЛММГО «Станиця Львів Пласту НСОУ»:

- Фінансова допомога від міськради значно заодщаджує наші кошти. Якщо б не було такої допомоги нам би було складно знайти додаткові джерела на ремонт наших приміщень. А так маємо допомогу від влади, а ремонт робимо за кошти, які надає нам українська діаспора. З приміщеннями, які надає управління комунального майна інша проблема. Більшість з них в підвальних приміщеннях і потребують капітального ремонту. Інша проблема – це претензії з боку сусудів, поряд з якими знаходяться наші приміщення. З деякіми неможливо порозумітися, тому маємо судові процеси з сусідами. Люди не хочуть розуміти, шо “Пласт” займається молоддю, організовує зустрічі, реалізовує проекти. Ліпше молодь буде зайнята в “Пласті”, ніж десь на вулиці. А деяким мешканцям домівок з тих приміщень, які ми займаємо, хочеться зробити щось для себе і для досягнення такої мети вигадують всякі перешкоди. Так, може не всі наші приміщення в ідеальному стані, бо не можливо зробити ремонт у всіх приміщеннях одночасно. Це сумно, але так воно є. Крім того, з кожним роком кількість пластунів збільшується і стає проблема браку приміщень. І це при тому, що інколи ми проводимо свої збори в школах за домовленністю з керівництвом учбових закладів. От така ситуація. Тому фінансова допомога міськради по відшкодуванню за оренду приміщення – це значна допомога. І що тішає, що процес підготовки до конкурсу доступний.

Ярослав Грибальский, голова правління Львівської обласного відділу Українського фонду «Реабілітація інвалідів»:
-    По цій темі в мене є дві позиції – позиція представника громадської організації і позиція депутата Львівської облради. Наша організація орендує 121 кв метрів загальної площі. Раніше схема допомоги від міської ради громадським організаціям Львова була простішою. Ми платили тільки 5% від загальної суми орендної плати. Це було приблизно 50 гривень на рік. І пільгова схема нас влаштовувала. Але за каденцією мера Садового правила змінилися. Тепер міська рада відшкодує наші витрати за оренду на сто відсотків. Ніби немає різниці, але новий механізм допомоги втілюється в життя з проблемами. Наприклад, тепер ми кожного року маємо переукладати договір оренди з Львівськім комунальним підприємством. Для цього потрібно зробити оцінку приміщення, а це 1500 гривень. Це дуже великі гроші для громадської організації, бо ми підтримуємо свою діяльність за рахунок спонсорських пожертв, а спонсори на таке гроші не дають. Для нашої організації, яка захищає інтереси інвалідів, виготовлення додаткових документів це проблема, тому що все пов'язано з особливістю нашого пересування. Для того, щоб мені відвідати управляння майна міста, мені потрібно зранку поїхати в центр Львова, там знайти місце паркування таке, щоб часом моє авто не забрав евакуатор. По-друге, я не можу на візку добратися на другий-третій поверх управління. Добре, що є мобільний зв'язок, можу подзвонити на стаціонарний телефон та зв'язатися з посадовцями.
-    Тобто для звичайної організації зібрати необхідні документи можна за кілька днів, а нам і місяця мало. Цього року я встиг зробити все в строк, тому що в іншому випадку ЛКП анулювало б договір оренди з нами. Як депутат я розумію бажання міськради контролювати діяльність громадських організацій, знати взагалі чи є користь від них. Але для нас нові документи – це витрачання купи часу. Ми не маємо рівні можливості з іншими громадськими організаціями. Отже нема рівних можливостей, нема рівних прав.
Та крім документів ще є проблема руху коштів. Навіщо міськраді перераховувати гроші на наш рахунок, а потім ми перераховуємо ці самі гроші на рахунок ЛКП. На мій погляд, в цій справі ми зайві. Місто може перераховувати гроші напряму комунальникам.
Так, у 2007 році ми отримали відшкодування від львівської влади і виконали всі зобов'язання. Але вартувало б послабшати вимоги для таких громадських організацій як ми та, наприклад, організацій які об'єднують незрячих або пристарілих воїнів ОУН-УПА. Бо інваліди були, є і будуть, а похилі воїнів залишилось вже дуже мало. Тому пропоную, збільшити строк орендного договору, щоб не укладати його кожного року, або відмінити необхідність оцінки майна, або взагалі повернути стару схему –5% пільги.

 

Лєране Хайбуллаєва

Довідка NGO.LVIV.UA:

В 2007 році в конкурсі на фіндопомогу від ЛМР прийняло участь 47 громадських та інших неприбуткових організацій – орендарів приміщень загальною площею бл. 10 тис м² та орендною платою близько 800 тис грн. на рік. Фінансову підтримку отримали 36 організацій загалом на суму 515 388,57  грн. 


 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST