Мешканці усіх будинків, єднайтесь! Друк

Щодня у редакцію звертаються мешканці зі скаргами на ЛКП. В одному будинку сто років не робили ремонту, в іншому дах тече, у під’їзді ніхто прибирати й не збирається...

У Львові діють 284 ОСББ. Фахівці кажуть, треба більше

Щодня у редакцію звертаються мешканці зі скаргами на ЛКП. В одному будинку сто років не робили ремонту, в іншому дах тече, у під’їзді ніхто прибирати й не збирається...

То варто чи не варто об’єднуватись співвласникам, які вигоди це нам пропонує та які труднощі з цим пов’язані?

Вся влада – мешканцям...

Львів’янин Михайло Катеринюк – голова ОСББ "Повстанська, 19". "Ми утворили ОСББ у 2002 році, - розповідає пан Михайло. – Були одними із перших. Будинок новий – відразу вирішили не мати справи з ЛКП, а господарювати своїми силами. Не пошкодували. Ми встановили плату – 60 копійок за метр квадратний. За рік збираємо 10 тисяч гривень". Пан Михайло живе у невеликому будинку – на 15 квартир, тому особливо великих грошей мешканцям не набігає, проте їх вистачає, аби оплатити всі необхідні послуги (як-от праця двірника), залишається на поточні ремонти будинку.

Василь Коцюк – голова Асоціації ОСББ "Сихівчани", куди входить сім будинків (спершу мешканці кожного з них окремо утворювали ОСББ). "Ми встановили плату – 38 копійок з метра квадратного житла. Гроші використовуємо для ремонтів будинків", – розповідає він. За словами пана Василя, однією з найболючіших для будь-якого ОСББ є кадрова проблема. "Електрика я знайшов, - розповідає він. – А от сантехніка ніяк не можу підібрати".

'Ми створили ОСББ у 2000 році, – розповідає кореспондентові "ВЗ" голова ОСББ "Вікторія-12" Наталія Черниш. – Щоправда, поки що нас обслуговує ЛКП. Люди не наважуються вийти із комунального майна, доки у будинку за державні кошти не зроблять хоча б якогось ремонту. Ми розробили кошторис на 248 тисяч гривень. Стільки місто виділити не може. Обрали ремонт даху та гідроізоляцію фундаменту. Чекаємо. Саме з ОСББ потрібно розпочинати поступ нашого суспільства. Більшість українців мають психологію споживача – ми чекаємо, доки влада для нас щось зробить, дасть грошей на проживання. Доки не навчимося вирішувати проблеми самотужки, з кризи не вийдемо. З власного досвіду знаю – організувати мешканців нелегко. Неодноразово доводилося обходити квартири, говорити із сусідами, переконувати. Досі є люди, які категорично проти такої форми господарювання. Один із мешканців, старший чоловік, відверто каже, що нам не треба відмовлятися від послуг ЛКП: "Адже так принаймні маємо хоч якусь надію на державу, а як відділимося, то потрапимо ніби на безлюдний острів – хто нас захистить?".

Депутат міської ради Мирослава Бичишин також мешкає у будинку, де створено ОСББ (вулиця Роксоляни). "Маємо змогу акумулювати певну суму, яку потім використовуємо для утримання будинку, – говорить депутат. – Водночас мешканці, відчуваючи, що вони – господарі, уважніше ставляться до свого майна. Щоправда, цього року ми особливо не зекономили – витратились на ремонт комунікацій у будинку. Проте, згідно з розрахунками, витрати на наступний рік будуть меншими".

Майбутнє – за ОСББ

"Для того, щоб створити ОСББ, у будинку повинна з’явитися ініціативна група або хоча б ініціативна людина, – говорить керівник сектору муніципальних проектів Львівської міської ради Галина Когут. – Ці люди зазвичай беруть на себе опіку над новоствореним об’єднанням".

За словами Галини Когут, ОСББ як форму господарювання ідеалізувати не можна.

"Були випадки, коли у мешканців, які організували ОСББ, виникали проблеми із "Львівводоканалом" чи "Львівобленерго". Останні, наприклад, вимагали від мешканців перевстановити лічильники на електроенергію. Через бюрократію виникають проблеми із приватизацією прибудинкових земельних ділянок – процес триває довго. Проте, якщо вдасться, то воно того варте. Створивши ОСББ, ви "отримуєте" лише будинок. Зовсім інша річ, коли стаєте власником землі біля своєї оселі. Відтоді сам собі господар: хочете – можете дитячий майданчик облаштувати або здати в оренду під кіоск і отримувати з того прибутки".

"Нині у Львові створено 284 об’єднання співвласників, – розповідає Галина Когут. – Загалом у місті вісім тисяч вісімсот будинків. На мою думку, майбутнє за об’єднаннями співвласників. Адже щороку суми, які виділяють з держбюджету на утримання будинків комунальної форми власності, зменшуються (порівняно із минулим роком фінансування зменшилося у п’ять разів). Мешканці бояться, що, створивши ОСББ, вони втратять право на допомогу від держави. Це не так, за ними залишається право на зроблений за державні кошти капітальний ремонт. Можуть самі визначити, які роботи в першу чергу потрібно здійснити, розробити кошторис, а місто, по можливості, виділить для цього кошти".

Ми – жертви "халяви"?

"Українці до кінця так і не усвідомили себе власниками своїх помешкань, - говорить Галина Когут. - Кожен з нас отримав можливість приватизувати житло безкоштовно, відтак у людей не виникло відчуття, що це їхнє майно і саме вони повинні за нього відповідати. У Польщі зробили по-іншому. Там, приватизовуючи житло, потрібно було заплатити державі певну частку його вартості. Мешканців будинків, де хоча б одна квартира приватизована, зобов’язали утворити ОСББ. Якщо вони цього не робили – їм примусово призначили управителя. Таким чином люди були зацікавлені організувати управління своїм будинком самотужки".

Як створити ОСББ?

1. Проконсультуйтеся з фахівцями, порозпитуйте людей, які вже створили ОСББ. За фаховою порадою можете звернутися в адміністрацію свого району чи у відділ муніципальних проектів міської ради.
2. Створіть ініціативну групу, яка буде "рухати" процес. Зазвичай ці люди і керують згодом діяльністю створеного об’єднання.
3. Проведіть установчі збори. Про них хоча б за 14 днів треба попередити всіх мешканців будинку (розклеїти оголошення в під’їздах, можна особисто обійти всі квартири). На збори повинні прийти більш як половина мешканців приватизованих квартир (50 відсотків плюс 1). Більшістю голосів обирають голову (така ж пропорція). Двома третинами голосів затверджують порядок денний. Затвердіть статут ОСББ (типовий документ вже розроблено).
4. Зареєструйте ОСББ в Управлінні державної реєстрації Львівської міської ради (вул. Валова, 2, кабінет №3). Подайте такі документи: реєстраційну картку (одночасно – заяву про державну реєстрацію ОСББ), два примірники оригіналу і копії статуту ОСББ.

 

Ольга ЧИТАЙЛО,
  Високий Замок, 02.03.2009
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST