Не ховайте дітей-інвалідів за "сімома замками" Друк

У львівських школах навчаються близько 670 дітей з особливими потребами. Якщо у дитини збережений інтелект, але є певні фізичні (або мовні) вади, вона має право навчатися у загальноосвітній школі.

У львівських школах навчаються близько 670 дітей з особливими потребами. Якщо у дитини збережений інтелект, але є певні фізичні (або мовні) вади, вона має право навчатися у загальноосвітній школі.

 

Пригадую, подруга розповідала, що у дитини її знайомої церебральний параліч, але хлопчик добре вчиться. Одного дня директриса поставила батьків перед фактом: "Ви повинні забрати документи зі школи"… Для цієї сім’ї це був удар нижче пояса!

У 104 загальноосвітніх школах Львова навчаються близько 670 дітей з особливими потребами. Минулого року на облаштування шкіл та садочків, де вчаться такі діти, з міського бюджету виділили 656 тисяч грн. У навчальних закладах встановили шість пандусів, облаштували спеціальні поручні на сходах, кабінети реабілітації, пристосували туалетні кімнати. У СШ №91, де навчаються діти з вадами зору, для учнів облаштували спеціальне освітлення. Чиновники сподіваються, що цього року у СШ №82 запрацює ліфт – наразі єдиний у місті у навчальному закладі.

Звичайно, інваліду краще вчитися у школі, де є хоч мінімальні умови, які дозволяють їй рухатися без сторонньої допомоги. Але бувають випадки, що у батьків немає змоги возити сина чи доньку в інший район міста, а дитина непогано вчиться… Щоправда, не завжди мами та татусі згідні з тим, що поряд з їхньою здоровою дитиною вчиться дитина-інвалід. "У 90% батьків був спротив, - каже начальник міського управління освіти Надія Оксенчук. – Нині ситуація змінилася. Батьки приходять і розповідають: “Моя донька чи син так змінилися, почали нам допомагати, досі ніколи цього не робили". Вихователь навчального закладу “Малюк” Галина Лазарко розповідає, що дитячі серця є найбільш відкритими до чужого болю. “У нас навчалася дівчинка з церебральним паралічем, і один хлопчик допомагав їй підніматися сходами. Я запитала, чи добре він її тримає?”. “Мені здається, що я до неї приклеївся”, - відповів він.

Часто батьки дітей з особливими потребами і не здогадуються про спеціалізовані заклади, де можуть навчатися їхні діти. Наймають няньок, ховають дітей від сторонніх людей “за сімома замками”… Є випадки, коли батьки приховують, що їхня дитина хвора, і навпаки - віддають її у звичайний садочок чи школу. Підробляють медичні довідки. Педагоги не відразу бачать, що щось не так… Але рано чи пізно психологи виявляють, що дитина поводиться неадекватно. Аби уникнути і першого, і другого випадків, батьки повинні відповідально ставитися до малечі.

Галина Лазарко розповідає, що в їхньому садочку була дитина з заячою губою. Хлопчик не вимовляв добре слова, боявся, що діти будуть з нього сміятися. "Але він розговорився, бо щодня чув, як розмовляють здорові діти". Мене вразив випадок про хлопчика, який народився без сечового міхура (таке у світі трапляється вкрай рідко). Мамі сказали, що такі діти не живуть. Але батьки вірили. Зараз Миколка навчається у сьомому класі. "Австрійські лікарі сказали, що можуть зробити операцію хлопцю, - каже пані Галина. - А у майбутньому він навіть зможе мати дітей. Я бачила, з якими сумними очима хлопчик прийшов до нас. На його перших малюнках були тільки чорні і сірі кольори. Діти знали, що Миколу не можна штовхати (у хлопчика замість статевого органа – спеціальний мішечок, якщо його змістити, це негативно впливає на всі інші органи. – Авт.). Видно було, як діти опікувалися ним, - робили навколо нього ланцюжок. Дитина почала усміхатися"...

У "Малюку" навчаються 235 дітей. Тут використовують міжнародну програму "Крок за кроком" - індивідуальний підхід до кожного малюка. Навчання у садочку-школі (з 1-4 класу) платне: від 300 до 400 грн. на місяць разом із харчуванням (для дітей з особливими потребами – безкоштовне). Про це кореспонденту "Леополіса" розповіла директор навчального закладу Христина Мацьків. З трьох рочків в освітньому закладі навчають англійської мови. Уроки зазвичай проводять два вчителі. У той час, як я була у “Малюку”, малі діти спали, у старших йшов урок – у класі по-домашньому затишно. Одна група якраз обідала: дітям давали квасолевий суп, голубці і компот із сухофруктів…

"Дитина, яка має особливі потреби, має особливі здібності, - веде далі пані Мацьків. – У нас був хлопчик, який за датою народження вгадував, який це випаде день тижня. Жодного разу не помилився!"…

Коментар для "Леополіса"

Наталія ВИТРИКУШ, директор дошкільного навчального закладу "Барвінок" (вул. Шафарика,15)

У нашому садочку навчається 231 дитина (з 3-8 років). У нас є спецгрупи, в яких 16 дітей, та групи загального розвитку. Якщо у дитини важке ураження, ми її скеровуємо у спецгрупу. Якщо ні, тоді вона перебуває зі здоровими дітками. У нас є діти із синдромом Дауна, із затримкою психічного розвитку, дитячим церебральним паралічем, із вадами мовлення (у садочку працюють логопед, дефектолог та психолог). Є діти, які мають комплекс вад. Не беремо лише аутистів. Я думала про таку групу, але наразі до нас ніхто не звертався. Загалом у садочку 11 груп. Нам вкрай не вистачає соціальних працівників, які б увесь час могли бути біля малечі. Для дітей з особливими потребами навчання безкоштовне (батьки здорових діток платять 5,60 грн. на день).

Сюзанна БОБКОВА,
 Високий Замок, 26.02.2009
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST