"Бункер" без альтернативи? Друк

Державна служба з питань національної культурної спадщини не знала, що у центрі Львова мають будувати готель

Державна служба з питань національної культурної спадщини не знала, що у центрі Львова мають будувати готель

 

Проект готелю на розі вулиць Краківської та Вірменської, який раніше вже здобув красномовну назву "бункер", представили вчора громаді Львова. Думки розділились: хтось вважає це найкращим архітектурним вирішенням майбутнього готелю, а хто вже зараз називає майбутню будівлю новим "укрсоцбанком" і запевняє, що її місце за межами історичного центру Львова.

Нагадаємо, наприкінці минулого року міська рада провела міжнародний закритий конкурс на визначення найкращого проекту забудови ділянки на розі вулиць Кра­ківської і Вірменської, в якому взяли участь сім компаній та архітекторів. Переможцем став проект архітекторів Германа і Валентино з партнером ZT-GESHB. За їхньою ідеєю, на ділянці мають побудувати чотириповерховий готель з мансардою. Особливістю будівлі є криві лінії фасаду та відсутність будь-якого декору, навіть мінімального оздоблення вікон.

Ескізний проект-переможець на вчорашніх громадських слуханнях представляв його автор - австрійський архітектор Хуберт Герман. За його словами, це не перший досвід роботи в історичному середовищі.

- Найскладніше було запроектувати єдиний готель на дрібних парцелях, які там збережені. Однією з цікавих ідей є сад у внутрішньому дворику, який буде доступний для громадськості, та збереження проходу з вулиці Краківської на вулицю Вірменську, - сказав пан Герман.

Основні ж зауваження до проекту стосувалися ламаного фасаду, використання колон і відкритого першого поверху, а також самого вигляду будівлі, яка є надто "важкою" для історичного середовища. За словами архітектора Костя Присяжного, запропонована будівля не відповідає потрібним пропорціям, а будівельний матеріал (пісковик) вибрано невдало. Окрім цього, експерти переконані, що спроектована будівля не дотримується міжнародних хартій, які визначають поведінку в історичному середовищі, а також нівелює історичний матеріал.

Та найбільшою ж ложкою дьогтю на вчорашніх слуханнях стало повідомлення про те, що Державна служба з питань національної культурної спадщини не давала дозволу на спорудження готелю в цьому місці і навіть не отримувала жодних документів про це. Хоча, за словами експертів, своє "добро" Державна служба мала б дати ще перед проведенням міжнародного замовного конкурсу. У результаті Держкультспадщини звернулася до Львівської міської ради з приводу потреби вирішення цього питання з дотриманням вимог законодавства і державних норм. Тож, здається, історія з будівництвом лише починається.

Невирішеним залишається ще одне питання: чим саме було вчорашнє обговорення? Попри те, що міська рада стверджує, що провела вчора громадські слухання ескізного проекту забудови і вже поставила собі відповідну галочку, громадськість не погоджується з тим, що побувала саме на "громадських слуханнях". За словами Лідії Тополевської, юриста та президента Центру правових та політичних досліджень "Сім", учорашні слухання є нечинними через порушення процедури їх проведення.

- Повідомлення про слухання були опубліковані лише на сайті міськради. Їх провели у незручний для громадськості час і без попереднього оприлюднення матеріалів, що унеможливило завчасне і прозоре ознайомлення з ними громадськості міста. Тому центр "Сім" вимагає повторного проведення слухань, - сказала пані Тополевська.

Міська рада ж виправдовується, мовляв, ці слухання взагалі були не обов'язковими. "Вчорашні громадські слухання проводили виключно з ініціативи архітектора проекту та управління архітектури міської ради. Метою було надати можливість архітекторам, представникам громадських організацій та ЗМІ ознайомитись із авторською ідеєю, поставити запитання та висловити власні думки та пропозиції. Вони не були обов'язкові. Якщо інвестор прийме рішення будувати, згідно з презентованим на слуханнях проектом, то, відповідно до чинного законодавства, буде проведено ще одні громадські слухання", - запевнив "Пошту" Юрій Лукашевський, начальник відділу громадського партнерства ЛМР.

Мирослава ІВАНИК,
  Суботня пошта, 15.01.2009
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST