У «Тюрмі на Лонцького» відбудеться перша мультимистецька акція із проекту «Грицько Чубай. П’ятикнижжя» Друк
У четвер, 5 вересня, у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» відбудеться перша мультимистецька акція із проекту «Грицько Чубай. П’ятикнижжя». 
 
Мистецький проект «Грицько Чубай. П’ятикнижжя» розпочнеться саме в тому місці, де 1970-их роках визначний український поет Григорій Чубай, затриманий КДБ, перебував у слідчому ізоляторі у той час, коли передруки його творів вилучали при обшуках в інших дисидентів.
 
«За спогадами мами, знаю, наскільки цей період був жахливим для нашої сім’ї. Перебування у застінках КДГБ вкоротило батькові життя. Він помер таким молодим, залишившись не прочитаним і не визнаним. Його геніальна поезія в повному обсязі по суті тільки зараз, із виходом «П’ятикнижжя», має шанс зустрітися із зацікавленим читачем», – розповіла донька Грицька Чубая Соломія, яка виступила ініціаторкою мистецької акції в тюрмі на Лонцького, що охопить поезію, живопис, театр тіней, музику та перформенс.
 
«Напередодні Форуму видавців у Львові, де репрезентуватимемо нове видання Чубаєвої поезії, маємо намір прочинити важкі ковані двері дисидентської камери Грицька Чубая у музеї «Тюрма на Лонцького». Там відбудеться виставка картин Юлії Долинської, демонстрація відеоарту Романа Федюка та дійства Театру тіней «Див». У приміщенні, де перебував на допитах Грицько Чубай, під акомпанемент «Фідель тріо-квартет» вірші поета читатимуть колишні дисиденти, як от Микола Рябчук чи Олег Лишега, а також молодші сучасні українські поети, такі як Віктор Неборак, Остап Сливинський, Мар’яна Савка та інші», – пояснила задум Соломія Чубай, наголошуючи, що головним завданням проекту є актуалізувати творчість Грицька Чубая через його творчий «інструментарій». За словами ініціаторки проекту, «П’ятикнижжя» – це проявлення через єдине ціле постаті голосу, відшукування причетного, світла та сповіді, плачу Єремії та Вертепу.
 
«Повне зібрання творів Грицька Чубая під назвою «П’ятикнижжя» з’явиться у вересні у «Видавництві Старого Лева» (дизайн та оформлення книжки – Арт-студія «Аґрафка» та Роман Романишин). Основу книги становлять п’ять книжок-»поем»: «Вертеп», «Відшукування причетного», «Світло і сповідь», «Постать Голосу» та «Плач Єремії». Ця книжка – особлива. Здається, ніби її упорядковував та оформив сам Грицько Чубай. Передмову до «П’ятикнижжя» написав легендарний поет Кость Москалець. Крім того, до цієї збірки увійшли Чубаєві фотографії, факсиміле автографів, екслібрис та листи. Усе це раніше ніде не публікувалося. А в кінці «П’ятикнижжя» – післямова Олега Лишеги, легендарного українського поета і близького друга Грицька, по суті, лист до давнього приятеля, якого давно не бачив, але з яким – у душі – ніколи не розставався. Важливо ще й те, що попередня книга поезій Грицька Чубая («Плач Єремії») побачила світ майже п’ятнадцять років тому. У «П’ятикнижжі» Грицько Чубай – можливо, навіть більше, ніж поет. Через трохи більше ніж тридцять років після його смерті очевидно, що ця людина мала вирішальний вплив на розвиток не лише української літератури, а й українського мистецтва загалом», – підсумувала Соломія Чубай.
 
 18 вересня у театрі ім. М. Заньковецької відбудеться концертна презентація «Грицько Чубай. П’ятикнижжя», де на тлі відеоарту Олексія Хорошка виступлять Тарас Чубай із гуртом «Плач Єремії», Віктор Морозов із гуртом «Четвертий кут», Олег Лишега, Юрій Винничук, Юрій Андрухович, «Піккардійська терція», квартет «Віртуози Львова», Юрко Кох, Влодко Кауфман, Театр тіней «Див», гурт «Файно», «Фідель тріо-квартет», гурт «Джалапіта», а також актор театру ім. Леся Курбаса Олег Онещак. 
 Підтримати проект можна тут
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST