Відкрите звернення громадських організацій щодо захисту свободи мирних зібрань Друк

 

Українська Гельсінська Спілка з прав людини, Харківська правозахисна група закликали народних депутатів невідкладно та одночасно ухвалити проекти Закону України «Про свободу мирних зібрань» No. 2450 і Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо свободи мирних зібрань» No.10569

Конституція України гарантує кожному право збиратися мирно, без зброї іпроводити збори, мітинги, походи і демонстрації.

Проте в Україні відбуваються масові та системні порушення свободи мирнихзібрань. У 2011 р., адміністративні суди ухвалили понад 200 постанов усправах щодо заборони мирних зібрань, з яких у 90% мирні зібрання булизаборонені. Тенденція цього року показує про зростання масиву таких справ івідсотку заборон.

Кількість притягнутих до адміністративної відповідальності громадян за порушення порядку організації і проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій у поточному році вимірюється сотнями, якщо не тисячами. З боку представників органів внутрішніх справ частими є втручання з метою перешкодити взяти участь в мирних зібраннях, безпідставне припинення мирних зібрань та затримання його учасників, надмірне застосування сили і спеціальних засобів проти учасників мирних акцій.

Однією з причин цих порушень є відсутність належного законодавчогорегулювання. Саме на рівні закону мають бути врегульовані питання: чіткогота вичерпного переліку підстав для судового обмеження свободи мирнихзібрань, припинення застосування затримань та адміністративного арешту доорганізаторів та учасників мирних зібрань, встановлення заборони органаммісцевого самоврядування видавати власні порядки проведення мирних зібраньта визначати місця їх проведення, гарантованого права на проведенняспонтанних, одночасних мирних зібрань, контрзібрань тощо.

Ми вважаємо, що проекти Закону України «Про свободу мирних зібрань» No. 2450і Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів Українищодо свободи мирних зібрань» No.10569 спрямовані на вирішення цих завдань.

Положення вказаних законопроектів загалом відповідають Керівним принципам ОБСЄ щодо свободи мирних зібрань, Рішенням Європейського суду з прав людини і рекомендаціям Венеціанської комісії.

Ми стурбовані політизацією процесу реформування законодавства в сфері свободи мирних зібрань і закликаємо всі політичні сили підходити до вирішення цього питання лише з позиції захисту основоположних свобод і демократичного розвитку України.

Вважаємо, що необхідно забезпечити захист реалізації свободи мирнихзібрань, чому має сприяти ухвалення нового закону «Про свободу мирнихзібрань».

Закликаємо народних депутатів невідкладно та одночасно ухвалити проектиЗакону України «Про свободу мирних зібрань» No. 2450 і Закону України «Провнесення змін до деяких законодавчих актів України щодо свободи мирнихзібрань» No.10569, передбачити якнайшвидше набуття ними чинності, а такожсприяти проведенню інформаційної кампанії з роз'яснення їх положень.

 

Євген Захаров
Харківська правозахисна група

Аркадій Бущенко
Українська Гельсінська Спілка з прав людини

Роман Куйбида
Центр політико-правових реформ

Володимир Яворський
Українська Гельсінська Спілка з прав людини

Роман Романов
член Комісії зі зміцнення демократії та утвердження верховенства права

Наталка ЗубарГромадський інформаційно-методичний центр Всесвіт

Максим Лациба
Український незалежний центр політичних досліджень

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST