У Львові відкрили «Стовп ганьби» для політиків Друк

Сьогодні на площі Ринок у Львові відкрили «Стовп ганьби», щоб нагадати кандидатам у депутати про відповідальність і чесність перед виборцями.

 

Традиція «ганебного стовпа» у Львові існувала у давніші часи. Зараз, перед виборами, рух «Чесно» символічно відновлює її, щоб оприлюднювати імена тих кандидатів-мажоритарників, які не відповідають критеріям доброчесності, і партій, які не виключили таких кандидатів зі своїх виборчих списків.

Стовп виготовлений з фанери, зверху на ньому – зроблена з гіпсу фігура, яка прикривається знаком долара й оточена головками часнику. Як пояснив художник-дизайнер Костянтин Ковалишин, часник – це символ руху «Чесно» і, крім того, відомий як «засіб дезінфекції і боротьби з нечистою силою». А скульптура нагорі – «алегорична статуя сорому». Її автор – львівський скульптор Сергій Ісак.

«Думаю, з часом норми моралі у суспільстві стануть такими ж важливими, як товщина гаманця. І ці стовпи просто будуть нагадувати людям, щоб вони не забували, що є в основі спільноти», – сказав Костянтин Ковалишин.

Історик Ігор Лильо, який не входить до руху «Чесно», але якого запросили сьогодні на відкриття «Стовпа ганьби», розповів, що перші згадки про такий стовп у Львові є ще з ХV століття. У ХІХ столітті, коли завалилася Ратуша, його забрали з площі Ринок і з того часу вже не поновлювали. Однак, як вважає історик, така річ сьогодні потрібна. Хоча, пожартував він, треба було б не стовп, а «стіну ганьби» спорудити, бо «не поміститься все, що можна написати про політиків».

Рух «Чесно» до кандидатів у народні депутати висунув шість критеріїв: відсутність фактів порушень прав і свобод людини, незмінність політичної позиції відповідно до волевиявлення виборців, непричетність до корупційних дій, прозорість задекларованих доходів і майна та їх відповідність способу життя, особисте голосування в парламенті, а також участь у засіданнях парламенту та роботі комітетів.

«Ми маємо достатньо багато матеріалу по кожному з кандидатів, які будуть балотуватися у Львівській області. І ця інформація буде аналізуватися на відповідність критеріям руху «Чесно». Ті, хто не пройдуть ці критерії, будуть оприлюднені на цьому стовпі ганьби. Це доволі провокаційна акція, але я думаю, що це буде додатковий привід кандидатам задуматись, чи варто подавати свої кандидатури, якщо вони не відповідають цим критеріям, і чи не бояться вони, що їхнє фото може з’явитися тут», – заявила виконавчий директор ЛОО Комітету виборців України, політолог Оксана Дащаківська.

За її словами, відповідну люстрацію і перевірку на відповідність критеріям «Чесно» будуть проходити ті політки, які висуватимуться кандидатами у депутати. «Ми поки що можемо говорити лише про потенційних кандидатів. Але першими будуть оприлюднені ті, хто вже є депутатами Верховної Ради і так чи інакше зголошуються на висунення знову. Це буде Тарас Стецьків, Володимир В’язівський, Андрій Парубій», – додала Дащаківська.

Також вона повідомила, що «чорний список» можливих кандидатів уже напрацьовується, і з понеділка вони його тут розмістять.

«Стовп ганьби» стоятиме на площі Ринок упродовж тижня. На ньому вже почали писати пункти про те, «що ганьбить кандидата». А через тиждень обіцяють почати розміщувати інформацію про конкретних кандидатів. Тоді стовп буде стояти по неділях і понеділках з 12.00 до 17.00.

 

 ZIK, фото chesno.org

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST