Громадські "прожекти" – як їх позбутися? Друк

Про що замислюються члени громадської організації, коли починають свою діяльність? «От зараз напишемо проект на кілько тисяч доларів, знайдемо офіс в центрі міста, проведемо дослідження, зберемо журналістів на прес-конференцію….». Погодьтесь, багато хто з громадського руху так і починав. А де вони зараз? Хіба що в різноманітних довідниках. Не буду узагальнювати, бо серед представників «третього сектору» є і ті, про яких чув звичайний громадянин і вони реалізували не одну добру справу. Якось ці корисні справи «проектами» не хочеться називати… Годі базікати, перейдемо до справи. Отже на ваш розсуд спроба згенерувати досвід по реалізації добрих та корисних справ.

lamp.gifПро що замислюються члени громадської організації, коли починають свою діяльність? «От зараз напишемо проект на кілько тисяч доларів, знайдемо офіс в центрі міста, проведемо дослідження, зберемо журналістів на прес-конференцію….». Погодьтесь, багато хто з громадського руху так і починав. А де вони зараз? Хіба що в різноманітних довідниках. Не буду узагальнювати, бо серед представників «третього сектору» є і ті, про яких чув звичайний громадянин і вони реалізували не одну добру справу. Якось ці корисні справи «проектами» не хочеться називати… Годі базікати, перейдемо до справи. Отже на ваш розсуд спроба згенерувати досвід по реалізації добрих та корисних справ.

Говорять досвідчені представники громадських організацій. Вчіться та не робіть «прожекти». «Прожекти» не потрібні ні громадянам, ні владі, ні іміджу України, ні, в решті решт, вам.

Василь Полуйко, президент Фонду розвитку громадських організацій "Західноукраїнський ресурсний центр", в громадському русі більш 20 років:
Громадський рух в Україні зароджувався з появою громадських організацій представництв міжнародних фондів. Більшість людей, які представляли іноземні фонди була такою, що не знала про діяльність «третього сектору», більшість робітників цих фондів були українцями, просто знали іноземну мову і тому були запрошені на роботу в ці фонди. З ними було важко працювати, ми ніби розмовляли на різних мовах.  Тепер ситуація змінилася на краще. Професіоналізм працівників іноземних фондів значно зріс.
Що стосується проектування та бажання приймати участь в конкурсах міжнародних фондів, то в громадських організаціях завжди існували два підходи по написанню проектів або прийняття рішення участі в тому чи іншому проекті. Перший підхід примітивний. Це коли організація підлаштовується під конкурси. Другий підхід такий, коли організація відповідно до своєї місії, до своїх стратегічних цілей шукає додаткові ресурси для виконання своїх тактичних задач. Останнім часом першій підхід вже відходить в минуле. І це добре. Буває таке, що організація, що сповідує другий принцип втілення своїх задач, довго шукає можливість реалізувати себе. Але з часом можливість така все ж таки з'являється. Іноді навіть зненацька з'являються відповідні конкурси, партнери. Тому при написанні проекту перш за все звертайте увагу на те, чи ваша місія співпадає з темою конкурсу. Другий параметр успішного проекту – це його «родзинка». Ваш проект може співпадати з метою організаторів конкурсу, може буди грамотним, але якщо в ньому не буде «родзинки», то він буде один із 100 проектів, які прочитають члени комісії того чи іншого конкурсу. Власне в нашому центрі ми так робимо, шукаємо «родзинку». В нас був подібний проект по навчанню депутатів міських рад. Такі проекти писали багато організацій, але в нас була «родзинка». Ми збирали депутатів за комп’ютерною грою, за правилами якої кожна команда мала створити своє успішне місто. Буває і таке, що ми організація кожен рік надає той самий проект на фінансування з міжнародного фонду. Якщо реалізація попереднього проекту біла успішною і насправді була корисною для громади, - чом ні. Я за такі проекти.
І ще я переконаний в тому, що кожен проект має дати результат. На етапі планування переконайтесь, що ваша пропозиція щось змінить на краще в окремій людині, чи в цілому в громаді. Наприклад, проект посприяє тому, що на вибори прийде більша кількість людей, або учасник проекту стане більш кваліфікованим або подобрішає. Треба закладати в проект індикатори, які вам дадуть знати про результати. Деякі результати одразу і не побачиш, вони виявляються згодом, але закладати індикатори все ж такі треба. Отже, ваша місія, ідея з «родзинкою» та результати, які ви хочете отримати від реалізації проекту, - якісні складові якісного проекту.  

Лєране Хайбуллаєва,

Розмова з

Василем Полуйком, президентом Фонду розвитку громадських організацій "Західноукраїнський ресурсний центр"

 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST