Чиновник-помагай або Соціальний керівник гуманітарного Львова Друк

Цьоготижневий герой - наймолодший за віком керівник департаменту у Львівській міській раді. На його плечах, чи то пак відповідальності, важлива для іміджу Львова царина - гуманітарна, до слова, доволі занедбана сфера. Його ім'я - Олекса Побурко, він - директор департаменту гуманітарної політики.

Почути щось негативне про 32-річного Олексу Побурка, принаймні від офіційних осіб, дуже важко. У багатьох він викликає позитивні асоціації та приємні враження. Причиною цього, не в останню чергу, є його попередня робота, адже майже сім років він пропрацював у Мальтійській службі допомоги у Львові - спершу на посаді заступника директора, а згодом і керівником організації. Крім цього, пан Побурко працював доцентом кафедри фінансів Національного університету "Львівська політехніка". 

Цьоготижневий герой - наймолодший за віком керівник департаменту у Львівській міській раді. На його плечах, чи то пак відповідальності, важлива для іміджу Львова царина - гуманітарна, до слова, доволі занедбана сфера. Його ім'я - Олекса Побурко, він - директор департаменту гуманітарної політики.

Почути щось негативне про 32-річного Олексу Побурка, принаймні від офіційних осіб, дуже важко. У багатьох він викликає позитивні асоціації та приємні враження. Причиною цього, не в останню чергу, є його попередня робота, адже майже сім років він пропрацював у Мальтійській службі допомоги у Львові - спершу на посаді заступника директора, а згодом і керівником організації. Крім цього, пан Побурко працював доцентом кафедри фінансів Національного університету "Львівська політехніка".

Олексу Побурка багато-хто вважає цілком зразковою людиною і чиновником.

"Ми виросли з Олексою в одному подвір'ї, відповідно, зналися з глибокого дитинства Ще ближче здружилися ми в скаутській організації "Пласт", де опинилися в одному курені. Олекса Побурко був курінним, а після нього курінним став я, - розповідає друг дитинства нашого героя Андрій Скоп. - Олекса Побурко був дуже правильним, він завжди пам'ятав, у кого коли день народження, добре вчився, був дуже добре організованим і міг інших добре організувати. Якщо інші в юнацькому віці були трошки розхристані, то Олекса завжди був прикладом того, як і що треба робити. В Олекси завжди була дуже добра пам'ять, і це йому в житті допомагало.

Щодо недоліків Олекси Побурка, то це те, що він дуже працьовита людина, і, напевно, такої ж працьовитості вимагає від людей, з якими він працює".

На своїй нинішній посаді Олекса Побурю працює трохи більше року, до цього ж у "близьких контактах" із міським головою Львова Андрієм Садовим не був. Тому його призначення на доволі престижну посаду директора департаменту стало великою несподіванкою, принаймні для людей, які мали справу з Побурком-благодійником.

"Про те, що Олексі Побурку пропонують посаду в міській раді я вперше дізнався не гад нього, - згадує Андрій Скоп. - Йому на цій посаді допомагає те, що він - добре організована, доволі інтелекгу-альнаі начитана людина, добре розуміється в економіці, займався тривалий час гуманітарною сферою, коли працював у Мальтійській службі".

Що ж стосується самого Олекси Побурка, то його призначення для нього також виявилося неочікуваним. Ось що розповів "Новому Погляду" про своє призначення на нинішню посаду наш герой: "Моє перше спілкування з Андрієм Івановичем відбулося під час круглого столу Інституту розвитку міста за участю керівників найактивніших громадських організацій. Це було напередодні виборів. Перша розмова про цю посаду з А. Садовим відбулася торік у листопаді, коли Андрій Іванович запросив мене на розмову і запропонував цю посаду. Для мене це була несподіванка. Розмови про те, щоб запросити мене на цю посаду тривали з літа минулого року, але вони були дуже поверхневими, і це не йшло з вуст самого Садового. Тому я не сприймав це серйозно. Коли ж Садовий запропонував мені цю посаду, я добре порадився насамперед із батьком, і ми з ним вирішили, що я тут працюватиму".

Причину свого призначення пан Побурко пояснює так "Мабуть, завдяки тому, що Мальтійська служба була однією з найактивніших організацій у роботі з українським фондом соціальних інвестицій, з яким міська рада підписала договір про співпрацю, то через це мене і помітили, і запросили працювати в міську раду".

До речі, про роботу. Скаржиться Олекса Побурко на понаднормовий робочий день. "В понеділок я прийшов на роботу о восьмій годині, а вийшов уночі. Особисте життя, незважаючи на таку перевантаженість, є. Але я, як в армії, як на службі, не маю права планувати свій вільний час, тому що може прийти зверху команда, що треба щось зробити. Наприклад для всіх новина, що Юлія Тимошенко стала прем'єр-міністром є просто новиною. Для нас, чиновників, це є сигнал до того, що розпочинається бюджетний процес. Отож, ми активно вникаємо в цю роботу і ночами сидимо, готуємо бюджет. Тому що після того, як буде прийнято державний бюджет, сесія міської ради в дуже короткий термін має розглянути власний бюджет", - розповідає він.

За словами директора департаменту гуманітарної політики, наразі його найбільшим досягненням на посаді є покращення роботи із громадськими організаціями Львова.

„Щоправда, раніше я вірив, що всі громадські організації працюють так чітко, як Мальтійська служба, яка ніколи не мала проблем із КРУ. Але, на превеликий жаль, львівські громадські організації не готові до співпраці з містом, - розповідає Олекса Побурко. - Дуже часто вони нарікають, що держава їх не підгримує. З іншого боку, у них немає знань, як працювати, і немає дисципліни виконання взятих на себе зобов'язань".

Власне, через доволі активну співпрацю Олекси Побурка із громадськими організаціями, в тому числі тими, які займаються соціальними проблемами, та його соціальне минуле, керівникові департаменту гуманітарної політики доволі часто закидають лобіювання саме соціальних проектів та напрямів. Як стверджують окремі публікації, освіту, науку, культуру та туризм пан Побурко відсуває на другий план.

"Щодо закидів про те, що я більше відстоюю соціальні питання, то, думаю, це суб'єктивні закиди. Мені неприємно читати, що під час якихось конкурсів перемагають ті проекти, якими нібито зацікавлений директор департаменту. Що ж мені, викинути сім років життя і забути, що я працював у Мальтійській службі? Цими питаннями займається ще з десяток громадських організацій у Львові, і через мене вони тепер не мають отримувати допомоги? Я думаю, що це неправда, тому що левову частку моєї роботи займає робота з управлінням сім'ї, молоді та спорту. Вважаю, що я приділяю однакову кількість часу як охороні здоров'я, такі соціальному захисту. Можливо, навіть більше часу я приділяю сфері охорони здоров'я, принаймні в цій сфері я більше орієнтуюся", - коментує Олекса Побурко.

Стосовно конкретних звинувачень, то саме Олексі Побурку закидають гальмування ідеї створення Меморіального музею пам'яті жертв комуністичного терору на території в'язниці на вулиці Лонцького. Щоправда, створення відповідного музею, як зізнався сам Побурко, у його планах є.

"Олекса Побурко провалив створення музею у тюрмі на Лонцького. Я на нього дуже була лиха, і залишаюсь лихою до цього часу. Я його за тюрму дуже критикувала, і він це знає. Мені дуже не подобається, що цей гуманітарний напрям не відстоюють, — стверджує депутатка Львівської міської ради, голова постійної депутатської комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Віра Лясювська.

За словами Віри Лясковської, поза увагою керівника гуманітарної політики ЛМР залишається і питання парків. "Хіба культура починається з того, що роблять феєрверк, чи з того, що проводять різні форуми? Понад 4 мільйони гривень передбачено виділити на питання культури, і серед всіх витрат немає жодного питання, яке пов’язане з парком Культури, що підпорядкований управлінню культури. Ще треба вчитися, вчитися і вчитися", - зазначає вона.

Окрім цього, досі відкритим залишається питання про нічліжки для бездомних, яку у Львові обіцяють відкрити впродовж декількох років. І хоч Олекса Побурко зазначає, що відкриття її має відбутися на початку лютого, проте, незважаючи на те, що перші дні лютого вже минули, про реальне відкриття нічліжки досі нічого невідомо.

Що ж стосується робочих планів, то Олекса Побурно планує провести інвентаризацію майна, яке перебуває у підпорядкуванні департаменту гуманітарної політика "Перше, що я хотів зробити, коли йшов на посаду у Львівську міську раду, то це інвентаризація того майна, з яким ми працюємо. На превеликий жаль, до кінця ніхто не може сказати, чим володіє департамент гуманітарної політики, і як ми можемо цим управляти. Інвентаризація допоможе зрозуміти, скільки шкіл і дитячих садочків нам треба побудувати чи закрити".

Окрім цього, у планах на майбутнє Олекси Побурка - постійно вдосконалювати роботу з громадськими організаціями та покращу ваги конкурсні методи відбору. "Я поставив перед собою завдання зробити так, щоб кожен, хто прийде в міську раду і запитає, чому саме ця організація отримала гроші, мав чітку відповідь на питання. Плюс, щоб більшість тих громадських організацій, які проситимугь кошти на певні потреби, їх таки отримували. Також плануємо відкрити нічліжку для безпритульних. Більш-менш реально, що її відкриють вже в лютому наступного року", - розповідає Олекса Побурію.

Хоч починання молодого чиновника Олекси Побурка депутати міської ради оцінюють схвально, проте багато хто з них зазначає, що наразі рано говорити про його особливі успіхи.

"Особисто я ще нічого із приходом Побурка на цю посаду не відчула Ні стосовно проблем у бюджетній сфері, ні стосовно тих проблем, якими займається пан Побурко. Але, враховуючи те, що він молодий і дуже болісно сприймає критику, я думаю, що у нього є дуже багато резерву, тому що керівник не може бути без амбіцій. А в нього є амбіції. Та якщо до амбіцій Побурка долучиться ще й бажання вивчити комплексно всі проблеми - що таке культура, що таке туризм, бо це все дуже пов'язано, якщо він знайде час і можливість ці проблеми вивчиш комплексно і буде залучати до цього людей, які несуть в собі високий рівень духовності, то в нього є резерв для того, щоб він став прекрасним працівником гуманітарного напряму. Зараз я ще нічого не можу сказати про його роботу, бо я не побачила жодного проекту, якого я би хотіла побачити", - зазначає Віра Лясковська.

Її колега, депутат міської ради, директор музею-заповідника "Личаківський цвинтар" Ігор Гавришкевич, вірить, що результати роботи директора департаменту гуманітарної політики будуть позитивними.

"Багато хто приходив у міську раду, не маючи досвіду чиновницької роботи, але потім добре працював на своїй посаді. Я думаю, що деякі кроки Побурка вже дозволяють вірити в те, що його робота буде позитивною. Я знаю, що вже зроблено деякі доволі відважні, розумні і далекоглядні кроки, яких раніше не робили. Саме вони дають мені право думати, що Олекса Побурко - людина перспективна Я завжди ставлюся з повагою до людини, яка твердо стоїть на своєму і хоче щось зробити, береться за це і наполегливо робить. Я знаю, що для таких людей є велика перспектива, і саме такою людиною я вважаю Побурка Якщо він далі таї працюватиме, то зможе зробити багато чого доброго. Але наразі зашвидко казати, що він багато чого зробив, бо цього не можна вимагати за рік роботи", - розгоні дає Ігор Гавришкевич.

Схвально оцінює роботу Олекси Побурка й інший депутат міськради, він же голова комісії культури, дозвілля, туризму та промоціі Маркіян Іващишин. "Побурко швидко вчиться, і, надіюсь, вже незабаром стане хорошим бюрократом. В нього все дуже добре з освітою, рівнем інтелекту та креативністю", - коментує депутат.

Загалом же Олекса Побурко впевнений, що зі своїм благодійно-соціальним минулим він розпрощався назавжди і не планує повертатися на соціальну роботу. Не виключено, що в майбутньому ми почуємо про Олексу Побурка науковця, не виключено - професора.

"Мій батько завжди хотів, що я був науковцем, професором. Поки я лише кандидат економічних наук. Але мою теперішню роботу можна розцінювати щонайменше як основу для написані докторської дисертації. Як максимум - це старт для подальшої управлінської роботи. Я не хочу бути, як багато інших чиновників, які за час роботи встигають писати і дисертації, і книжки. Повірте, це нереально, якщо займатися безпоснредньо своєю роботою. Або одне, або інше. Наразі ж працювати цікаво, хоч важко. Та нема на то ради, громада ставить серйозні ваг лині завдання, і ми повинні їх виконувати".

(Орфографія автора)

 

Розмовляла Уляна Копцюх
"Новий погляд", 08.02.2008
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST