"Львів і львів’яни" - фотовиставка Друк
Мабуть, нині мало хто задумується про походження фотографій, адже тепер чи не кожна пересічна людина має змогу фотографувати, чи бути сфотографованою. Фотографія ж є одним з багатьох дивовижних винаходів 19 століття, мистецтвом, що дозволило зберегти безліч неповторних миттєвостей.
fotof_main.jpgМабуть, нині мало хто задумується про походження фотографій, адже тепер чи не кожна пересічна людина має змогу фотографувати, чи бути сфотографованою. Фотографія ж є одним з багатьох дивовижних винаходів 19 століття, мистецтвом, що дозволило зберегти безліч неповторних миттєвостей. Саме таким мистецтвом маємо можливість насолодитись, відвідавши виставку старих фотографій "Львів і львів’яни". Вона приурочена 150-річчю від появи фотографії у нашому місті. Ця дата є умовною, адже визначити точний рік появи фотографії у Львові досить складно. Організатором цієї виставки є Центр міської історії Центрально-Східної Європи. Відвідувачі можуть побачити, як і великі панорамні фото нашого міста, так і різні постановочні фотографії. Всі світлини є чорно-білими, а багато авторів невідомими, що теж говорить про їх не одноденну історію.

Ірина Котлабулатова, організатор виставки: "Точної дати появи фотографії у Львові ніхто не знає, 150 років – це досить умовна дата. Тут виставка об’ємна. Скажімо, панорами Львова датуються від 1860 до 1970 років. На цій виставці, яка зосереджена у двох місцях – вул.Богомольця,6 та пл.Ринок, 2 – разом з портретними фотографіями, загальна кількість становить 700-800 знімків. Власне, це є проект, який став одним з переможців конкурсу соціально-культурних проектів, який проводила Львівська міська рада. Так ми отримали фінансування, воно становило близько 20 тисяч гривень. Цих коштів нам вистарчило для того, щоб організувати цю виставку, проте забракло, щоб видати каталог про ці фотографії. Тому шукатимемо спонсорів." 

Ірина, відвідувачка виставки: "Насправді, дуже цікаво переглядати усі ці фотографії, таке враження, наче через ці знімки сам поринаєш у минуле. Найбільше захоплює те, що можна побачити вулиці рідного міста , якими вони були колись. Також гарні портретні фотографії, чи фотографії у весь ріст, на них можна, навіть, прослідкувати тенденції тогочасної моди. Загалом, дуже пізнавальна виставка."

Якщо ж повернутися до історії фотографії, то слід сказати, що це мистецтво виникло на грані двох наук : оптики та хімії. Адже для отримання відбитків необхідно було мати особливу світлочутливу пластинку, яка б утримувала на собі зображення, та спеціальний прилад, який би чітко проектував зображення об’єктів, що знімають, на цю пластинку. Ці два важливі завдання вдалося втілити в життя лише після багатьох, не завжди вдалих, спроб. Мистецтвом та наукою фотографії захопилося чимало винахідників з різних країн, та у 1550 році виник перший в історії фотоапарат, який створив Кардан. Це був всього темний ящик на одній стороні з дуже маленьким отвором і лінзою та на другій – із світлочутливою пластинкою. В такий спосіб одержали яскравіше та чіткіше зображення. Це було чимале вдосконалення, оскільки лінза добре збирала промені й значно поліпшувала спостережуваний ефект.

Звичайно, прогрес у цій галузі ми можемо спостерігати ледь не щодня. І, мабуть, тепер вже зовсім важко уявити, що для виготовлення фотографії колись було потрібно неменше десяти годин, а щоб сфотографуватися – на дві години завмерти у одній позі. Також мало хто знає, що первісна фотографія називалась дагеротипом…

Ще безліч цікавих фактів можна знайти, цікавлячись фотографіями та переглядаючи світлини, які запропонували організатори виставки "Львів і львів’яни".

foto_1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   foto_2.jpg

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
foto_3.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
Зореслава Кадикало для ngo.lviv.ua
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST