Книжковий форум: Амбіції і реальність Друк

ВІД 11 ПО 14 ВЕРЕСНЯ Львів уже вп’ятнадцяте стане книжковою столицею Європи. Незважаючи на вражаючі цифри – понад шість із половиною сотень учасників і близько двохсот шістдесяти заходів програми Форуму видавців, свято книги має на меті привернути увагу до мінорних тем – хворобливого існування українських видавництв і байдужості влади й громадськості до друкованого слова.

ВІД 11 ПО 14 ВЕРЕСНЯ Львів уже вп’ятнадцяте стане книжковою столицею Європи. Незважаючи на вражаючі цифри – понад шість із половиною сотень учасників і близько двохсот шістдесяти заходів програми Форуму видавців, свято книги має на меті привернути увагу до мінорних тем – хворобливого існування українських видавництв і байдужості влади й громадськості до друкованого слова.

Форум видавців у Львові – один із найбільших книжкових ярмарків Центральної та Східної Європи. Проте, попри всю гордість за власне дітище, у словах організаторів лунають тривожні нотки. "У Львові про збільшення ярмарку не може бути й мови, бо ми обмежені рамками Палацу мистецтв, учасники не можуть збільшувати експозиційну площу, – зазначає президент Форуму видавців Олександра Коваль. – За кількістю учасників наш форум удвічі більший, аніж Варшавський, проте за експозиційною площею Львів програє польській столиці в шість разів!"

Погоджується з організаторами і керівник Львівщини Микола Кміть, зазначаючи: хоча наш регіон і не аутсайдер за кількістю книгарень і бібліотек, проте вийти на європейський рівень шанси в нього мізерні. "Із часів здобуття незалежності ні кількість книг у магазинах, ані площа книгарень не зростає, – зауважив губернатор. – У нас немає полиць для українських, а тим паче львівських письменників". Проти патріотичної любові до україн­ської книги і "голого" ентузіазму видавців виступає грізний чинник – податкове законодавство. З плачевним станом книговидання обласна влада обіцяє боротись, але як саме – поки що не відомо.


Львівська мерія долучилася до спроби врятувати українську книгу, надавши Форуму видавців 325 тисяч гривень, сто тисяч із яких використають на врочистості у Львівській опері, режисером яких виступить почесний гість заходу Роман Віктюк. Серед письменників, які зможуть поставити автограф на придбаній вами книзі спеціальні гості з Росії – Татьяна Толстая та Владімір Сорокін. Країною-гостем Львова буде Австрія, приїзд делегації якої ознаменує старт святкування Днів Відня у Львові.

Серед головних заходів – традиційний конкурс "Найкраща книга Форуму видавців", ІІІ Міжнародний літературний фестиваль "Література в еру мас-медіа", майстер-клас для бізнесменів-видавців від голови Львівської обласної адміністрації Миколи Кметя та навіть Перший відкритий чемпіонат України зі швидких шахів серед українських письменників і видавців. Останній має змусити всесвітньо відомого шахіста Гаррі Каспарова картати себе за те, що не зміг прийняти запрошення і відвідати столицю Галичини.

Завдяки Форуму видавців діти із районів, що постраждали від повені, матимуть змогу отримати книжечки з рук небайдужих львів’ян. Усі видання, які принесуть зі своїх домашніх бібліотек благодійники, за адресою доставить співачка Руслана.

Про прагнення організаторів привчити українців не лише до книги, а й до всього прекрасного загалом говорить перелік виставок у Музеї ідей, Національному музеї імені А. Шептицького, приміщенні “Укрсоцбанку”, які можна буде відвідати під час Форуму. Фотографії, ілюстрації до книг, графіка, комікси – все дотичне до літератури та доступне для кожного відвідувача книжкового свята.

Саме завдяки книжковому ярмарку міські посадовці сподіваються побачити Львів у списку найбільш творчих міст ЮНЕСКО та позбавити Единбург звання столиці літератури. Натомість громадська організація "Форум видавців" не покладає надії на те, що хоч якось удасться зрушити книговидання з "мертвої точки", адже відомі світові письменники приїжджають до Львова з надією побачити "свого" читача, проте за відсутності українських перекладів на полицях книгарень вони залишаються просто гостями з-за кордону, слово яких для українців – суцільна таємниця, бо поки що немає можливостей, щоб її розкрити.

Ірина КУЗЬМІНА,
  Львівська газета, 05.09.2008
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST