У медуніверситеті виявили “паперових інвалідів” Друк

Двох абітурієнтів, яких на пільгових умовах як неповносправних зарахували в число студентів Львівського національного університету імені Данила Галицького, після перевірки їхніх документів відрахують із навчального закладу.

 

Двох абітурієнтів, яких на пільгових умовах як неповносправних зарахували в число студентів Львівського національного університету імені Данила Галицького, після перевірки їхніх документів відрахують із навчального закладу.

Підставою для відрахування можуть стати "липові" довідки щодо інвалідності вступників. Відомо, що ці документи видав той самий лікар. Відповідні факти вже встановив начальник управління охорони здоров’я Львівської ОДА Ігор Герич. 

Щоправда, вчора чільник медицини області категорично відмовився спілкуватися з кореспондентом "Газети", пославшись на те, що в нього вихідний.

Натомість ректор медуніверситету Борис Зіменковський виявився більш охочим до спілкування й таки дещо прояснив у цій історії. За його словами, говорити про відрахування двох абітурієнтів наразі передчасно, оскільки управління охорони здоров’я Львівської ОДА призначило розслідування щодо цього факту. Якщо документи про інвалідність виявляться фальшивими, то зазначених вступників одразу відрахують із числа студентів. А на звільнені місця візьмуть абітурієнтів, які залишилися без законного місця в навчальному закладі.

Утім перевірка стосується не лише документів двох осіб, а всіх, просто в цьому випадку підозри виникли відразу. Факт перевірки підтвердив і начальник обласного управління освіти Павло Хобзей. За його інформацією, є відповідне розпорядження міністра охорони здоров’я.

Борис Зіменковський визнав, що цьогоріч кількість абітурієнтів, які вступали до Львівського медуніверситету на пільгових засадах – як неповносправні або ж за цільовим скеруванням із сільської місцевості – таки зросла.

Тим часом координатор громадської кампанії "Опора" з контролю за вступними іспитами Василина Думан розповіла "Газеті", що йдеться не просто про незначне збільшення кількості абітурієнтів-пільговиків, а про лавиноподібне зростання. Якщо в попередні роки число неповносправних абітурієнтів коливалося в межах 10-11, то цього року від них надійшло аж

37 заяв. Причому не лише в медуніверситет, а й в Українську академію друкарства, де "Опора" також проводила спостереження за вступною кампанією.

За її словами, на таку престижну спеціальність, як стоматологія, зараховано 40% пільговиків. Красномовний факт – абітурієнт Наталя Вітовська, яка за результатами тестування набрала максимально можливе число балів – 600, у підсумку опинилася на 58-му місці у списку вступників у Львівський медичний університет, поступившись абітурієнтам-пільговикам. Щоправда, така ситуація не в усіх ВНЗ. Принаймні ректор Львівського державного аграрного університету Володимир Снітинський розповів, що цьогоріч до його навчального закладу вступило лише чотири неповносправні особи. І хоча в цей навчальний заклад чимало випускників вступає за цільовим скеруванням Міністерства агрополітики, однак це пояснюється його специфікою.

Депутат Львівської облради, член комісії з охорони здоров’я Василь Пазиняк стверджує, що проблема "паперової" інвалідності таки є. Депутат розповів, що у своїй лікарській практиці доволі часто зіштовхувався з випадками, коли документи про інвалідність отримували навіть люди, які в той час перебували на заробітках. За його словами, "такса" за цю послугу становить 200 доларів. Щодо проблеми абітурієнтів, то слід перевіряти, за яких обставин вони отримали ці документи.

Більшість дітей-інвалідів є такими від народження. Це здебільшого діти, хворі на ДЦП. А інших, які стали інвалідами внаслідок якихось аварій, порівняно небагато. Однак особливу увагу мають привертати ті абітурієнти, які отримали документи про свою інвалідність за рік до початку вступної кампанії. Тим паче, що справжні неповносправні, крім основної посвідки – про групу інвалідності, повинні мати інші документи, які засвідчують їхній діагноз. Цей факт також має бути зафіксовано в управлінні Пенсійного фонду.

Громадські організації неповносправних ситуації зі вступною кампанією не відстежували – розповів "Газеті" депутат ЛОР Ярослав Грибальський. Тож чи були зловживання статусом неповносправних, він достеменно сказати не може. Однак потреба в пільгах для них є. Навіть якщо такі вступники мають змогу займатися з репетитором, то через відсутність соціального досвіду спілкування з оточенням їм складно продемонструвати свої знання.

 

Олександр СИРЦОВ,
  Експрес, 18.08.2008
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST