Відмова від самотності Друк

Для дітлахів існують дитячі поліклініки, для дорослих – дорослі. Де шукати допомоги підліткові в його найскладніший період життя, коли тіло та психіка втратили всі "дитячі" ознаки, але ще не трансформувалися в дорослий організм?

Для дітлахів існують дитячі поліклініки, для дорослих – дорослі. Де шукати допомоги підліткові в його найскладніший період життя, коли тіло та психіка втратили всі "дитячі" ознаки, але ще не трансформувалися в дорослий організм? 

Як правильно чекати на народження власного малюка? Як емоційно готуватися до цього?

 Традиційна медицина споконвічно лікувала від нежитю та поганого настрою, але лише не юних мам, "складних" підлітків і занурених у власні переживання вагітних жінок. Ці "окремі" категорії якось звично лишалися поза "ореолом" її впливу та дії. Із цими категоріями складніше. Вони – інші. Як бути з ними та чи бути взагалі?

Профілактика… самооцінки

Першу "Клініку, дружню до молоді" у Львові відкрили три роки тому на базі 8-ї міської клінічної лікарні. Відразу після цього створили аналогічну "Клініку…" при 4-й міській клінічній поліклініці, що на проспекті Червоної Калини, 57. Сьогодні основна її діяльність сконцентрована в медично-інформаційному центрі "Погляд у майбутнє", яким успішно керує акушер-гінеколог Галина Федоренко.

"Дружня" означає неосудливість, відкритість і гнучкість, теплу, дружню атмосферу, в якій підліток зможе довіритися лікарю, розповісти про власні проблеми. Адже саме підлітковий вік є тим сумнівним часом, коли помилки можуть коштувати найдорожче. Проте цільова група пацієнтів клініки – не лише підлітки, а загалом молоді люди до 28 років. А якщо сюди завітає людина, якій за 28? "Для мене як лікаря вік пацієнта не може стати підставою відмови в огляді", – зауважує Галина Федоренко. І додає: "Ми працюємо не лише над зменшенням кількості захворювань серед підлітків, а й над виробленням у них адекватної самооцінки, проводимо профілактику захворювань, які передаються статевим шляхом, поширюємо інформацію про запобігання небажаній вагітності". При центрі є підлітковий лікар, гінеколог, сексопатолог.

Оскільки тут не лише лікують, а передусім запобігають потенційній недузі, то тренінгових курсів, різноманітних семінарів і профілактичних акцій Центр проводить немало. За три роки існування закладу тут відбулися такі тренінги та школи: "Інтеграція молоді з особливими потребами в соціум", Літня школа профілактики "Безпечний світ", "Здоровий спосіб життя", "Репродуктивне здоров’я підлітків", "Права людини", "Запобігання насильству", "Як навчитися говорити "Ні".

У рамках акції "16 днів проти гендерного насильства" фахівці Центру розробили систему лекцій для профілактики ВІЛ/СНІД. А для більш потужного інформування молоді організували конкурси малюнків для дітей 10-17 років і конкурс твору листа-підтримки "У мого друга проблеми…" для 12-17-річних учасників за тематикою Всесвітньої акції.

Для молодих тренерів-волонтерів Центру існує школа волонтерів. Улітку Центр організовує літні гендерні школи для поширення освітніх програм серед молоді. Учасниками школи стають учні, студенти, вчителі, викладачі ВНЗ, медичні сестри, журналісти.

А молоді сім’ї запрошують до Школи підготовки молодих батьків, під час якої учасники дізнаються, в які ігри необхідно бавитися з дітьми раннього віку, навіщо співати колискові та розповідати казки малечі, як підбирати іграшки та регулювати режим дня. Окремо молоді родини можуть узяти участь у тренінгах "Усвідомлене батьківство", "Розвиток дитини раннього віку: разом до гармонії" "Моє здоров’я – моя цінність".

Найбільш затребуваним став цикл тренінгових занять Школи підготовки до партнерських пологів "Народжуємо разом".

Запрограмована імпресія

То хіба що під час вагітності жінка здатна так сильно відчувати колір і смак дощу, найтонші запахи повітря й різноманіття емоцій. Вічна вівальдівська музика, картини Рубенса, краса жестів і слів, позитивність людської усмішки, радість, сміх, добро – серед цього всього, згідно з новітніми психометодиками, обов’язково повинна перебувати кожна вагітна всі дев’ять місяців очікування нового життя.

28-річна Світлана Денисенко розповідає, що налаштуватися на таку "хвилю" їй по-справжньому допомогли заняття у Школі вагітних, яка діє при центрі "Погляд у майбутнє".

"Передусім нова інформація про перебіг вагітності, біомехінізм пологів і правила догляду за малюком. Навіть у найкращих книжках не прочитати всього, що здатен розповісти досвідчений лікар-гінеколог, – розповідає жінка. – А крім того, форма тренінгу, гри, в якій відбуваються заняття, мене особисто надихає не лише на чудовий настрій, а й на творчість", – з усмішкою розповідає майбутня мама.

Провадить "студії" Галина Федоренко. Цикл складається з десяти занять. Під час них пари, які чекають на дитину, вивчають особливості репродуктивного здоров’я людини, фізіологію вагітності, грудного вигодування, догляду за немовлям, методи планування сім’ї. Крім того, переглядають навчальні фільми, займаються у спеціальних спортзалах, де жінка може психологічно та фізично спробувати налаштуватися на пологи.

…Починається "сеанс радості", звісно, зі знайомства. Можна голосно назвати своє ім’я, кожна літера якого означатиме рису майбутньої дитини. До прикладу, малюк моєї співрозмовниці Світлани Денисенко, матиме світло, вірність, імпресію, талант, любов, амбіції, ніжність, аналітичний розум. Мовлене слово, без сумніву, запрограмує дійсність…

Знайомитися можна й по-іншому – малювати символ, з яким ти себе зараз асоціюєш, показувати пантоміму поглядами чи жестами, але головне – з усмішкою. Відтак заняття в різних групах теж відбуваються по-різному. Когось більше цікавить чіткий механізм перебігу вагітності та способи дихання, а хтось більше воліє зануритися в кольорові, літературні асоціації власного стану та малювати своє майбутнє пензликом у жовтій фарбі. Потрібне й одне, й інше. Інформація, легко передана через інтуїцію, емоції та настрій, запам’ятовується значно сильніше. Галина Федоренко в цьому справді майстер. Вона тримає аудиторію в чудовому емоційному тонусі. "Після початку практикування партнерських пологів кількість кесарських розтинів статистично зменшилася. Так само, як і кількість ускладнень під час пологів", – зауважує лікар.

Характерно, що в цій школі вітають справжню гендерну рівність: поруч із жінками – їхні чоловіки, адже народження дитини – це не лише жіночі клопоти, чи не так?

Здається, ми вступаємо в новий час розуміння та сприйняття таїнства народження. Наші діти точно будуть іншими, ніж ми. Іншими будуть і підлітки та молодь. Чи не вперше їх починають слухати, чують і чекають до розмов.

Центр "Погляд у майбутнє" – просп. Червоної Калини, 57,
1-й поверх, 12 каб.; контактний телефон: 8 (0322) 222-37-19.

Світлана ОМЕЛЬЧЕНКО,
  Львівська газета, 11.07.2008
 
Львів відкритий для світуЛьвівська міська рада
© НГО – Портал громадських організацій Львова – NGO. Дизайн та програмування сайту – KUDEST